​India shkon drejt qendrave të votimit në zgjedhjet më të mëdha në botë
Bota
Lexohet për: 6 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Vendvotimet u hapën të premten në fazën e parë dhe më të madhe të zgjedhjeve maratonë të Indisë, në të cilat kryeministri populist Narendra Modi pritet gjerësisht të sigurojë një mandat të rrallë të tretë radhazi dhe të thellojë transformimin e tij historik të kombit më të populluar në botë. Rreth 969 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në ushtrimin më të madh demokratik në historinë njerëzore, ku votimi do të zhvillohet në shtatë faza gjatë gjashtë javëve të ardhshme. Votat do të numërohen më 4 qershor. Konsiderohet ndër votat më të rëndësishme në dekada, me Partinë e fuqishme të krahut të djathtë Bharatiya Janata (BJP) të Modit që kërkon një shumicë të plotë në dhomën e ulët të parlamentit, ose Lok Sabha.

Një fitore e theksuar për BJP-në do t'i jepte partisë një mandat për të ruajtur më tej agjendën e saj hindu-nacionaliste, duke u tërhequr nga themeli laik i Indisë drejt sundimit mazhoritar. Kundërshtimi i BJP-së është një aleancë e më shumë se dy duzina partish, përfshirë partinë kryesore opozitare të Indisë, Kongresin Kombëtar Indian, të cilët po bëjnë fushatë për të reduktuar pabarazinë dhe për të mbështetur ato që ata thonë se janë institucionet demokratike të Indisë në rrezik. Gjatë gjithë dekadës së saj në pushtet, BJP ka qenë nën vëzhgimin e grupeve të të drejtave për markën e saj gjithnjë e më të ashpër të politikës nacionaliste hindu dhe një goditje të vazhdueshme ndaj disidencës dhe lirive demokratike.

Megjithatë, Modi dhe partia e tij janë nxitur nga nivelet e popullaritetit që nuk janë parë në dekada. Sipas hulumtimit të Pew 2023, rreth tetë në dhjetë të rritur indianë kanë një pikëpamje të favorshme për kryeministrin. Që nga ardhja në pushtet në vitin 2014, Modi ka mbikëqyrur shpenzime masive në infrastrukturë, duke ndërtuar autostrada, termocentrale dhe projekte detare, si dhe ka subvencionuar ndërtimin e miliona shtëpive prej betoni për familjet e improvizuara. Nën udhëheqjen e Modit, vendi me 1.4 miliardë banorë është bërë ekonomia kryesore me rritjen më të shpejtë në botë dhe një fuqi moderne globale. Pavarësisht këtyre sukseseve, papunësia dhe pabarazia në rritje te të rinjtë mbeten probleme të vazhdueshme, veçanërisht në zonat rurale, dhe kritikët thonë se Modi ka nxitur polarizimin fetar, i cili ka përfshirë rritjen e islamofobisë dhe persekutimin e 230 milionë myslimanëve të vendit.

Modi ka ecur në një vijë të mirë gjeopolitike, duke e vendosur Indinë si një kundërvënie vendimtare midis fuqive globale dhe Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina do të vëzhgojnë nga afër zgjedhjet. Ndërsa qendrat e votimit u hapën të premten, lideri kishte një mesazh për votuesit. "Unë u bëj thirrje të gjithë atyre që votojnë në këto vende të ushtrojnë ekskluzivitetin e tyre në numër rekord," shkroi ai në X. Modi ka vendosur një objektiv ambicioz për të siguruar një supershumicë prej 400 vendesh, me 370 të kontrolluara drejtpërdrejt nga BJP e tij – nga 303 në 2019 – dhe të tjerët nga Aleanca e saj Kombëtare Demokratike.

Manifesti i fushatës së BJP-së përqendrohet në krijimin e vendeve të punës dhe programet kundër varfërisë dhe zhvillimit, me fokus të veçantë te gratë, të varfrit, të rinjtë dhe fermerët. Modi dëshiron ta kthejë Indinë në një qendër globale të prodhimit, të vazhdojë transformimin e saj masiv të infrastrukturës dhe të arrijë pavarësinë e energjisë deri në vitin 2047. Me vlerë 3.7 trilion dollarë në vitin 2023, India është ekonomia e pestë më e madhe në botë, pasi ka kërcyer katër vende në renditje gjatë dekadës së tij në detyrë. Modi është zotuar se India do të ketë ekonominë e tretë më të madhe në botë gjatë një mandati të tretë të mundshëm. Sidoqoftë, sukseset ekonomike kanë qenë të ngadalta për të zbritur në më të varfrit e vendit dhe produkti i brendshëm bruto (PBB) i Indisë për person renditet në vendin e ulët 147 në 2022, sipas Bankës Botërore.

Atë e sfidon opozita kryesore e vendit, Kongresi Kombëtar Indian, një parti instrumentale që i jep fund gati 200 viteve të sundimit kolonial britanik dhe që ka qeverisur për pjesën më të madhe të historisë së saj të pavarur. Por gjatë dekadës së fundit, ajo ka luftuar për të gjetur rëndësinë, në pamundësi për të thyer popullaritetin e udhëheqësit aktual të Indisë. Rahul Gandhi, djali i dinastisë së famshme Gandhi është fytyra e partisë. Ai humbi dy zgjedhjet e fundit ndaj Modi dhe do të konkurrojë sërish nga shteti jugor i Kerala. Në një përpjekje për të rrëzuar Modi-n, Kongresi vitin e kaluar bashkoi duart me një numër partish rajonale për të formuar Aleancën Përfshirëse Zhvillimore Kombëtare Indiane, të njohur si INDI. Por kjo aleancë ka filluar të shohë të çara të dalin me një numër dëmtimesh për BJP.

Ajo gjithashtu nuk ka paraqitur ende një kandidat për kryeministër. Udhëheqësit dhe partitë e opozitës janë përballur me një sërë sfidash ligjore dhe financiare në prag të zgjedhjeve të këtij viti, me shumë që akuzojnë BJP-në për përdorimin e agjencive shtetërore për të mbytur dhe sulmuar kundërshtarët e saj. Arrestimi muajin e kaluar i liderit popullor të Partisë Aam Aadmi, Arvind Kejriwal, kryeministrit të Delhit dhe një kritiku të vendosur të Modi, ndezi protesta në kryeqytet dhe nxiti pretendimet për një "komplot" politik nga partia e tij. Modi dhe BJP kanë mohuar ndërhyrjen politike, me një udhëheqës të lartë partie duke thënë se ishte një "proces ligjor" për të marrë "veprime të duhura kundër korrupsionit". Megjithatë, manifesti i Kongresit është quajtur si një nga më progresivët e Indisë, duke u zotuar për "liri nga frika" dhe duke u zotuar të mbrojë lirinë e fjalës, shprehjes dhe besimit fetar të mbështetur në kushtetutë. /CNN

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
221
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024