CNN: Izraeli sulmoi Iranin
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Izraeli kreu sulmin brenda Iranit, tha një zyrtar amerikan për CNN, në një veprim që kërcënon ta shtyjë rajonin më thellë në konflikt. Ushtria izraelite tha se nuk kishte "asnjë koment për momentin" kur u pyet nga CNN në lidhje me raportet për shpërthime në Iran. Një zyrtar iranian tha se mbrojtja ajrore ka kapur tre drone dhe nuk ka raportime për një sulm raketor. Agjenci të shumta shtetërore të lajmeve kanë raportuar se faqet e lidhura me programin bërthamor të Iranit janë "plotësisht të sigurta". Agjencia iraniane e lajmeve Fars tha se një sistem i mbrojtjes ajrore ishte aktivizuar në qytetin e Isfahanit dhe se shkaku i sulmit nuk dihej menjëherë.

CNN raportoi se disa fluturime në hapësirën ajrore iraniane u devijuan. Gjatë fundjavës, Irani lëshoi ​​qindra dronë dhe raketa në përgjigje të një sulmi të supozuar izraelit ndaj ambasadës së tij në Siri. Shumica e dronëve dhe raketave u rrëzuan përpara se të arrinin në territorin izraelit. Të enjten, Irani deklaroi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se Izraeli duhet të detyrohet të përfundojë të gjitha sulmet ushtarake ndaj interesave të tij, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së paralajmëroi se Lindja e Mesme është në një moment "rreziku më i madh".

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
315
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024