Shpërthimet vullkanike në Indonezi prekin mijëra pasagjerë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shpërthimet vullkanike në Sulawesi verior të Indonezisë lanë dhjetëra fluturime të anuluara, duke prekur mijëra pasagjerë, njoftuan mediat shtetërore të premten. I vendosur në ishullin Ruang rreth 100 kilometra nga kryeqyteti provincial Manado, vullkani shpërtheu disa herë që nga e marta, duke detyruar evakuimin e më shumë se 11 mijë banorëve, të cilët përbëjnë shumicën e të gjithë popullsisë në ishull. "Ka 47 rrugë fluturimi të prekura deri në ditën e dytë," tha Maya Damayanti, menaxhere e përgjithshme e aeroportit Sam Ratulangi.

Damayanti shtoi se rreth 6,165 pasagjerë u prekën pasi fluturimet për në Xhakartë, Surabaya, Sorong, Balikpapan dhe disa fluturime ndërkombëtare duhej të shtyheshin deri të shtunën. Aeroporti u mbyll dhe fluturimet u pezulluan të enjten për sigurinë e pasagjerëve. Qendra për Vullkanologjinë dhe Zbutjen e Fatkeqësive Gjeologjike (PVMBG) tha se pesë shpërthime që rriteshin nga 1800 në 3000 metra ndodhën nga maja e malit Ruang. Shpërthimi shpërthyes shkaktoi tinguj gjëmimi, tërmete dhe shkrepje të vetëtimave vullkanike. PVMBG regjistroi rreth 1,439 tërmete të thella dhe 569 të cekëta vullkanike, gjashtë tektonike lokale dhe 167 tërmete tektonike të largëta në malin Ruang që nga 1 prilli. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024