Tensionet në Lindjen e Mesme, SHBA paralajmëron armë të reja për Izraelin
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

SHBA po shqyrton më shumë se 1 miliard dollarë marrëveshje të reja armësh për Izraelin, duke përfshirë municione tankesh, automjete ushtarake dhe predha mortajash, në mes të tensioneve të përshkallëzuara në Lindjen e Mesme, sipas një raporti të premten. Marrëveshja e propozuar nga administrata Biden përfshin transferime prej 700 milionë dollarësh në municion tankesh 120 mm, 500 milionë dollarë në automjete taktike dhe më pak se 100 milionë dollarë në predha mortajash 120 mm, raportoi Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë amerikanë. Kjo paketë, thuhet se është ndër më të mëdhatë për Izraelin që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, i cili vrau 1200 njerëz, do të ishte shtesë e atyre në një marrëveshje ndihme ushtarake aktualisht përpara Kongresit, thuhej në raport.

Shitja do të kërkonte miratimin nga Kongresi i SHBA dhe mund të duhen muaj ose vite për t'u dorëzuar, tha ai. Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Anadolu për koment. SHBA po përballet me një breshëri kritikash për ofrimin e ndihmës ushtarake për Izraelin mes raporteve për Tel Aviv që synon civilët – me më shumë se 34,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, të vrarë në Gaza, dhe raporte të besueshme për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe ligjit amerikan. duke përfshirë bllokimin e ndihmës amerikane. Raporti erdhi gjithashtu në mes të tensionit të rritur midis Iranit dhe Izraelit pasi Teherani nisi një sulm me dron dhe raketa në përgjigje të sulmit të 1 prillit në konsullatën e tij në Siri, i cili vrau shtatë oficerë ushtarakë iranianë, duke përfshirë dy komandantë të rangut të lartë.

Muajin e kaluar, disa senatorë demokratë i dërguan një letër Presidentit Joe Biden duke i kërkuar atij të ndalojë shitjet e armëve në Izrael, sepse aktualisht është në kundërshtim me një ligj të vitit 1961 që ndalon shitjen e armëve për vendet që pengojnë shpërndarjen e ndihmës amerikane. “Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ofrojnë ndihmë ushtarake për asnjë vend që ndërhyn në ndihmën humanitare të SHBA-së”, shkruan senatorët. “Ligji federal është i qartë dhe, duke pasur parasysh urgjencën e krizës në Gaza dhe refuzimin e përsëritur të kryeministrit (Benjamin) Netanyahu për të adresuar shqetësimet e SHBA-së për këtë çështje, veprime të menjëhershme janë të nevojshme për të siguruar një ndryshim në politikë nga qeveria e tij.” Një memorandum i 8 shkurtit i nënshkruar nga Biden kërkon që vendet që marrin ndihmën ushtarake të SHBA-së t'i japin Uashingtonit "garanci me shkrim të besueshme dhe të besueshme" se armët do të përdoren në përputhje me "ligjin ndërkombëtar të të drejtave të njeriut dhe ligjin ndërkombëtar humanitar". Izraeli paraqiti garanci me shkrim në Departamentin e Shtetit muajin e kaluar, por grupet e të drejtave të njeriut thanë se këto garanci nuk ishin të besueshme dhe i kërkuan qeverisë të pezullonte transferimet e armëve në Izrael. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, tha muajin e kaluar se ata "nuk kanë gjetur se [Izraeli] është në shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar, as kur bëhet fjalë për drejtimin e luftës, as kur bëhet fjalë për ofrimin e ndihmës humanitare". /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024