“Simfonia e papërfunduar” e Grigor Banushit botohet në bullgarisht
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkrimtari shqiptar Grigor Banushi prezantoi të enjten në Universitetin e Sofjes përkthimin bullgar të librit të tij Simfonia e Papërfunduar. Një nga personazhet e romanit u frymëzua nga një bullgare që zgjodhi të martohej me një shqiptar gjatë regjimit totalitar, u tha Banushi studentëve dhe lexuesve. Ai shtoi se kishte shumë gra joshqiptare që u martuan me shqiptarë dhe më pas u persekutuan nga regjimi. Simfonia e papërfunduar tregon historinë e pianistit dhe kompozitorit Adrian Mara, i cili u arratis nga regjimi totalitar në Shqipëri dhe u vendos në Francë. Ai u persekutua nga regjimi për një arsye të parëndësishme - nëna e tij ishte italiane, tha autori.

Librat e Grigor Banushit, veçanërisht Simfonia e Papërfunduar, pasqyrojnë një pjesë të trishtuar të historisë shqiptare, regjimin totalitar, kur shumë intelektualë u persekutuan, tha gjatë aktivitetit ambasadorja e Shqipërisë në Bullgari Inid Milo. Në ditët e sotme realiteti në Shqipëri është krejtësisht ndryshe, shtoi ajo. Shqiptarët aspirojnë të bëhen anëtarë të BE-së dhe janë krenarë të shfaqin talentet e tyre në Bullgari, Evropë dhe botë, shtoi ambasadori. Sipas Grigor Banushit, Shqipëria nuk është ende pjesë e BE-së, politikisht, por është e pranuar dhe e integruar përmes artit. Shumë artistë janë të famshëm në të gjithë Evropën, vuri në dukje ai.

Dëshira e shkrimtarit shqiptar për të takuar publikun bullgar daton shumë kohë më parë, që nga botimi i romanit të tij të mëparshëm Zemërimi i zanave në bullgarisht, Svetlana Jançeva nga shtëpia botuese Izida. Libri pati një pritje paralajmëruese dhe pati reagime shumë të mira nga lexuesit bullgar, vuri në dukje Jançeva. Grigor Banushi u lind në Tiranë në vitin 1948. Ai u diplomua në degën e Gjuhësisë dhe Letërsisë në Universitetin e Tiranës dhe më pas punoi si mësues në Pukë. Deri në vitin 2013 ka punuar si gazetar në Radio Tirana. Në vitin 1997, ai botoi romanin e tij debutues, Vdekja e Narcisit, e ndjekur nga Fytyra e Djallit (2009). Romani i tretë i Grigor Banushit, Zemërimi i zanave, u botua në vitin 2015 dhe u nominua për Çmimin Evropian për Letërsinë. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024