Sulmi ndaj Izraelit, G7 përgatit sanksionet ndaj Iranit
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

G7 është gati të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit të tij ndaj Izraelit fundjavën e kaluar, thuhet në komunikatën përfundimtare të Takimit të Ministrave të Jashtëm të G7 në Capri të premten. "Ne kërkojmë që Irani dhe grupet e lidhura me të të ndërpresin sulmet e tyre", thuhet në komunikatë. "Ne do ta mbajmë qeverinë iraniane përgjegjëse për veprimet e saj të dëmshme dhe destabilizuese dhe jemi të gatshëm të marrim sanksione ose masa të tjera tani dhe në përgjigje të nismave të mëtejshme destabilizuese".

Një paragraf kushtuar luftës në Ukrainë thoshte se "nëse Irani vazhdon me furnizimin me raketa balistike ose teknologji të lidhura me Rusinë, ne jemi gati të përgjigjemi në një mënyrë të shpejtë dhe të koordinuar, duke përfshirë masa të reja të rëndësishme". Në komunikatë iu bë thirrje të gjitha palëve të përfshira që të kërkojnë de-përshkallëzimin. “Në dritën e lajmeve për bastisjet e 19 prillit, ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të punojnë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm”, thuhet në komunikatë. “G7 do të vazhdojë të punojë për këtë qëllim. /ANSA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,150
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024