Ministri Maqedonci ngre alarmin për stërvitjen e planifikuar ushtarake të Serbisë
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Ejup Maqedonci ka thënë se ka ngritur alarmin për stërvitjen ushtarake të planifikuar të Serbisë në kufirin me Kosovën të premten. Maqedonci tha të enjten se bllokimi i mbi 1500 shtetasve kosovarë në kufirin me Serbinë është urdhëruar nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq për njësitet “Cobra”. Ai ngriti alarmin duke u bazuar në pretendimet e tij se "Serbia, me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive ndaj Kosovës, do të bëjë që tensionet të vazhdojnë".

"Serbia i ka kamufluar të gjitha veprimet e saj (ushtarake) deri më tani si përgatitje mbrojtëse dhe militarizim. Nesër (e premte), Serbia do të testojë pajisjet sulmuese, jo mbrojtjen... Edhe pse vendosi 48 baza në kufirin e Kosovës në jug të territorit të saj, ajo vazhdoi të deklarojë se i gjithë ky mobilizim ishte për të përgatitur mbrojtjen e rajonit”, tha Maqedonci për A2 CNN, transmeton KosovaPress.

“Nesër do të jemi dëshmitarë të Serbisë duke testuar aftësitë e saj sulmuese, duke përfshirë mjetet kamikaze ajrore pa pilot të përdorura jo për qëllime mbrojtëse, por për të sulmuar të tjerët”, shtoi ai. Ai pohoi se stërvitja përbën një kërcënim për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit.

“Mendoj se koha e stërvitjes dhe pajisjet dhe sistemet e armëve të përdorura në stërvitje përbëjnë kërcënim për stabilitetin dhe sigurinë në Ballkan. Serbia do të testojë pajisjet sulmuese, jo pajisjet mbrojtëse. Serbia të premten do të zhvillojë stërvitjen taktike me gjuajtje luftarake të ushtrisë serbe, ‘Whirlwind 2024’, në terrenin e përkohshëm të stërvitjes “Pester”.

Stërvitja do të udhëhiqet nga presidenti Aleksander Vuçiq, dhe komandanti turk i misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR, në Kosovë është i ftuar edhe nga ushtria serbe në stërvitjen "Whirlwind 2024". Gjeneral Major Ozkan Ulutas është ftuar në Ditën e Vizitorëve të Nderuar të organizuar me rastin e Forcave të Armatosura të Serbisë.

Sipas mediave lokale, Ulutas do të marrë pjesë në stërvitje.

“Whirlwind 2024” është një stërvitje vjetore e zhvilluar nga Forcat e Armatosura të Serbisë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më herët në mars ngriti alarmin me pamjet që ai shpërndau në X, duke treguar lëvizjet e ushtrisë serbe pranë kufirit me Kosovën.

Kurti ka thënë se ushtria serbe është në pritje të mundësive më të mira të mundshme për të pushtuar Kosovën.Ai gjithashtu i tha të përditshmes britanike ‘The Telegraph’ se Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë për ta mbrojtur atë nga një pushtim nga Serbia.

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë është përgjegjës për sigurinë e vendit. Trupat turke që shërbejnë në mision vazhdojnë të patrullojnë rajonin kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të garantuar sigurinë. Shumë shpesh, fotografitë e aktivitetit të tyre patrullues janë shpërndarë në llogarinë e KFOR-it në mediat sociale.

Trupat e KFOR-it u vendosën në Kosovë më 12 qershor 1999 pas një vendimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të garantuar sigurinë dhe stabilitetin. Misioni ka më shumë se 4,500 personel ushtarak nga 27 vende, duke përfshirë 21 anëtarë të NATO-s dhe gjashtë vende partnere jo-NATO. Turqia ka kontigjentin e dytë më të madh në KFOR, me të paktën 780 ushtarë.

Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008 dhe u njoh nga shumë vende, përfshirë Turqinë. Por Beogradi nuk e ka njohur kurrë Kosovën dhe pretendon se ajo është pjesë e Serbisë fqinje./AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
304
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024