Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës dhe arit janë rritur pasi zyrtarët amerikanë thanë se një raketë izraelite kishte goditur Iranin.

Nafta e papërpunuar Brent, standardi ndërkombëtar, u rrit me 1.8% në 88 dollarë për fuçi, ndërsa ari për pak kohë iu afrua një niveli rekord përpara se të binte përsëri në gati 2,400 dollarë për ons.

Investitorët kanë ndjekur nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejtë me dron dhe raketa të Iranit fundjavën e kaluar.

Ka shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të prishë furnizimet me naftë.

Çmimet e naftës fillimisht ishin rritur me 3.5%. Megjithatë, fitimet u tërhoqën pasi media shtetërore iraniane pretendoi se nuk kishte "asnjë dëm" në provincën Isfahan, ku kishte raportime për shpërthime.

Rritjet e mprehta dhe të qëndrueshme të çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin inflacionin. Vendet varen shumë nga malli, i cili përdoret për të prodhuar lëndë djegëse si benzina dhe nafta.

Çmimet e karburantit dhe energjisë kanë qenë një shtytës kryesor pas kostos më të lartë të jetesës në mbarë botën në dy vitet e fundit.

Randeep Somel, menaxher i fondeve në M&G Investment Management, i tha programit të BBC Today se: "Shqetësimi për tregjet do të ishte kryesisht inflacioni, që në fakt do të shtonte inflacionin"

Ndërsa ritmi i inflacionit është ngadalësuar, në Mbretërinë e Bashkuar është ende mbi objektivin e Bankës së Anglisë prej 2% dhe disa ekonomistë kanë parashikuar se një ulje e normave të interesit mund të mos ndodhë deri në verë ose më vonë gjatë vitit.

"Në Mbretërinë e Bashkuar, normat e inflacionit janë ende rreth 3.2% - ende disi jashtë objektivit - dhe po bëhet paksa shqetësuese për politikëbërësit", tha z Somel.

“Është mirë të shihet se kjo nuk është përshkallëzuar më tej dhe se shpresojmë se përçarja në tregje është jetëshkurtër.”, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Çmimi i arit shpesh rritet në momente pasigurie pasi shihet si një investim i sigurt.

Tensioni i rritur në Lindjen e Mesme ka çuar në shqetësime nëse do të ndikohen anijet përmes ngushticës së Hormuzit midis Omanit dhe Iranit.

Është një rrugë detare vendimtare, pasi rreth 20% e furnizimit të përgjithshëm të naftës në botë kalon përmes saj.

Anëtarët e kartelit të prodhuesve të naftës Opec - Arabia Saudite, Irani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuvajti dhe Iraku - dërgojnë pjesën më të madhe të naftës që eksportojnë përmes ngushticës.

Irani është prodhuesi i shtatë më i madh i naftës në botë, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë së SHBA-së, dhe anëtari i tretë më i madh i OPEC-ut.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,242
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024