Sulmi i Izraelit, mediat iraniane raportojnë se të gjitha objektet janë të sigurta
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një shpërthim i fortë i dëgjuar pranë qytetit iranian të Isfahanit u shkaktua nga "mbrojtja ajrore në një objekt të dyshimtë", tha një komandant i lartë ushtarak iranian.

Nuk kishte asnjë "dëm apo incident", tha komandanti i lartë ushtarak, gjeneral brigade i dytë Mihandoust në provincën Isfahan, sipas Tasnim. Një zyrtar amerikan i tha CNN se Izraeli kishte kryer një sulm brenda Iranit, por ushtria izraelite ende nuk ka komentuar.

Mediat shtetërore iraniane po raportojnë se të gjitha objektet në zonë janë të sigurta, përfshirë objektet e rëndësishme bërthamore. Tre shpërthime u dëgjuan herët të premten pranë bazës ushtarake ku ndodhen avionët luftarakë në provincën Isfahan, njoftoi agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve FARS e Iranit.

“Mbrojtja aktivizohet në përgjigje të një objekti që ka të ngjarë të jetë një dron”, thonë burimet për FARS news.

Zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të Iranit, Hossein Dalirian, tha se mbrojtja ajrore rrëzoi tre drone dhe "nuk ka raportime për një sulm raketor tani për tani". Irani gjuajti më shumë se 300 dronë dhe raketa në sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit.Pothuajse të gjithë u kapën nga mbrojtja ajrore izraelite me mbështetjen e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe aleatëve të tjerë.

Mediat iraniane nuk kanë raportuar ndonjë ndikim të drejtpërdrejtë dhe kanë thënë se të gjitha objektet bërthamore janë të sigurta. Ushtria izraelite nuk ka komentuar. Provinca e Isfahanit ka një bazë të madhe ajrore, një kompleks të madh të prodhimit të raketave dhe disa qendra bërthamore./CNN/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,160
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024