“Beleri do sjellë më shumë humbje se fitim për ne”, media e njohur greke: E shkuara e errët e tij…
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pas vendimit të kryeministrit grek Kiriakos Mitsotakis për të kandiduar si eurodeputet Fredi Belerin, një nga mediat kryesore në Athinë, ka sjellë një kujtesë atë që e quan “e shkuara e errët dhe e harruar e Blelerit”.

Në këtë shkrim përmendet masakra e Peshkëpisë dhe arrestimi i Fredi Belerit së bashku me 6 persona të tjerë, dhe gjetja e armëve në makinë, pas vrasjes së dy ushtarëve shqiptarë. Po ashtu theksohet se Fredi Beleri është mbështetur nga Agimi i Artë.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të gazetës “Ta Nea”, të përshtatur në shqip:

E shkuara e “harruar” e Fredi Bellerit, arrestimi i tij në kufi me kallashnikov

Beleri ishte një nga 7 personat e arrestuar në kufirin me Shqipërinë në vitin 1995 dhe në makinën e tyre u gjet një… arsenal.

Një histori e vjetër, ndoshta e harruar, u rikthye në lajm nga ankesat e kandidatit për eurodeputet Nikos Fili për Fredi Beleris, pas shpalljes nga Demokracia e Re për kandidaturën e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, të dënuar nga drejtësia shqiptare, në zgjedhjet e ardhshme evropiane.

Dhe Kyriakos Mitsotakis mund ta konsiderojë kandidaturën “blu” të Belerisit si një shenjë “patriotike” dhe “të djathtë”, e cila do të rezonojë me bazën tradicionale të partisë në pushtet, megjithatë, pala tjetër beson se Prezenca e kryebashkiakut të Himarës në fletëvotimet e Demokracisë së Re, për shkak të së shkuarës së tij “të errët” do të sjellë më shumë humbje sesa fitime.

E kaluara “e errët” dhe kallashnikovët

Cila është kjo e kaluar “e errët”, të cilën pakkush e kujton dhe aq më pak e lidh me kandidatin aktual për eurodeputet të ND? Fredi Beleri ishte një nga shtatë personat e arrestuar më 19 mars 1995 nga rojet kufitare greke pranë Delvinakut në Janinë, disa qindra metra larg kufirit greko-shqiptar. Në bagazhet e dy makinave të tyre ata mbanin nëntë kallashnikovë, dy pistoleta, bajoneta, radio, uniforma kamuflazhi dhe kapuç.

Ky rast kishte marrë përmasa të mëdha në shtypin e kohës. Gjithsesi, arrestimi i shtatë personave, mes të cilëve edhe Fredi Beleri, u dha alarmin autoriteteve greke, pasi një vit më parë persona të panjohur kishin hyrë nga Greqia në Shqipëri dhe kishin vrarë dy ushtarë shqiptarë. Është karakteristikë fakti se gazeta “Ta Nea”, në gazetën e dalë të hënën, 20 mars 1995, mbante titullin “7 provokatorët e kapur në kufi”, me një raport të gjerë për arrestimin e të shtatëve në kufiri.

“Lidhja” me organizatën MAVI

Në të njëjtën kohë, gazetari Stavros Tzimas, në librin e tij me titull “Në plejadën e nacionalizmit”, shkruante se pas arrestimit të grupit, konsiderohej se ekzistonte rreziku të përsëritej ajo që kishte ndodhur në prill të vitit 1994, me Sulmi i organizatës MAVI në një komisariat në Episkopatë dhe vrasja e dy ushtarëve shqiptarë. Duhet theksuar se ky sulm ishte bërë shkak për një “pogrom” të autoriteteve shqiptare kundër minoritetit grek, me arrestime dhe burgime.

Sipas Jima, “nuk kishte dyshime se të arrestuarit po planifikonin të sulmonin një objektiv ushtarak, që ishte kampi Logou, një distancë e shkurtër nga kufiri. Gjithashtu u zbulua se ishte afërsisht i njëjti grup, ose të paktën disa nga anëtarët e tij, që kishin goditur në Dioqezën e Epërme”.

Si përfundoi çështja në dosje?

Në fund, megjithatë, akuzat ndaj shtatë të arrestuarve në vitin 1995 u ndryshuan nga vepra penale në kundërvajtje dhe u vendos lirimi i tyre nga burgu, ndërsa “në gjykimin e apelit që u zhvillua në Korydallos, më 19.5.1999, Gjykata e Apelit Athinë, në dhomën e projektuar posaçërisht të burgjeve të grave të Korydallos dhe me dyer të mbyllura për arsye ‘sigurie kombëtare’, me vendimin e tij nr. çështja u mbyll përfundimisht”. Në të njëjtën kohë, siç kujton Nikos Filis, “Beleris është reklamuar në faqen e Agimit të Artë, ka marrë pjesë në tubimet fashiste të LAOS dhe ka qenë i ftuar në emisionet televizive të liderit të dënuar të Agimit të Artë nazist, Michaloliakos, si si dhe Karatzaferis”./Top Channel

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
309
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024