​75 milionë euro i kushtoi Barçës eliminimi nga Liga e Kampionëve
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Barcelona humbi mundësinë për të fituar deri në 74.5 milionë euro përmes eliminimit të saj nga çerekfinalet e Ligës së Kampionëve nga Paris Saint-Germain të martën mbrëma, siç shpjegohet nga media spanjolle si “Mundo Deportivo” dhe “AS” përveç shifrave zyrtare të UEFA-s. .

“Katalanasit” ishin në rrugën e duhur deri në një çerek ore luajtur gjatë ndeshjes së dytë pasi Raphinha i kaloi në epërsi 1-0 për të siguruar një rezultat të përgjithshëm 4-2.

Por, situata u përmbys nga momenti kur qendërmbrojtësi Ronald Araujo u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje si lojtar i fundit, përcjellë KosovaPress.

Stuhia me katër gola që u zhvillua gjatë 60 minutave të ardhshme rezultoi në një humbje 4-1 në mbrëmje dhe një ndëshkim 6-4 në të dy takimet.

Kur gjithçka është thënë dhe bërë, ka pasoja financiare për Barçën përtej atyre sportive që nënkuptojnë mundësinë e kualifikimit në katërshen e fundit të UCL për herë të parë që nga viti 2019.

Kjo pasi me humbjen e PSG-së, Barça ka humbur menjëherë të drejtën për të fituar 50 milionë euro vetëm duke u kualifikuar në Kupën e Botës për Klube të vitit të ardhshëm.

Siç qëndrojnë gjërat, Atletico Madrid do të marrë vendin e mbetur spanjoll së bashku me Real Madridin për shkak të kryesimit të Barçës me 67 deri në 61 pikë në renditje me avancim të vazhdueshëm nëpër fazat e eliminimit të UCL-së, çelësi për të mbyllur këtë deficit.

Arritja në katërshen e fundit, ku PSG tani do të përballet me Borussia Dortmundin, e cila e largoi Atleticon nga çerekfinalet, do të kishte sjellë edhe 12.5 milionë euro nga UEFA, dhe “Mundo Deportivo” thotë se do të ishin 2-3 milionë euro më shumë nga sponsorizimi dhe para televizive plus rreth 6 milionë euro në turneun Montjuic për një nga ndeshjet gjysmëfinale.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
37
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024