Legjenda braziliane i rikthehet futbollit në moshën 58 vjeçare
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Legjendaa braziliane e futbollit, Romario është rikthyer nga pensionimi në moshën 58-vjeçare për të luajtur për skuadrën braziliane America Football Club në Rio de Zhaneiro.

Romario ka konfirmuar se do të rikthehet në futbollin profesionist më shumë se 15 vjet pasi i vari këpucët në vitin 2009. Romario pati një karrierë të suksesshme si lojtar, duke fituar Kupën e Botës në vitin 1994 dhe duke luajtur për skuadrën holandeze PSV dhe gjigantët e La Ligës Barcelona mes klubeve të tjera.

Ai tani është regjistruar si lojtar për Klubin e Futbollit Amerikan, ku ai shërben si president dhe gjithashtu ku djali i tij, Romarinho, luan futboll. Ai e ka bërë të qartë se të luajë me djalin e tij dhe për ekipin e tij të preferuar është motivimi i tij kryesor. Legjenda braziliane do të fitojë një pagë minimale në klub, por do ta kthejë atë në Amerikë si donacion, raporton “Marca”, përcjellë KosovaPress.

"Unë nuk do të garoj në kampionat, por do të luaj disa ndeshje për ekipin e zemrës dhe do të bëj realitet një ëndërr tjetër, duke luajtur përkrah djalit tim. Si mendoni?", ka shkruar Romario në Instagram.

Klubi Amerikan i Futbollit aktualisht luan në divizionin e dytë të Campeonato Carioca të Brazilit dhe po përgatitet për fillimin e një sezoni të ri që fillon më 18 maj. Mbetet për t'u parë se kur do të debutojë Romario për klubin e tij të ri.

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
675
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024