Australia do të rrisë buxhetin e saj të mbrojtjes për 32 miliardë dollarë gjatë dekadës së ardhshme
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Australia njoftoi të mërkurën se po rrit buxhetin e saj të mbrojtjes me 50 miliardë dollarë australianë (32 miliardë dollarë) gjatë dekadës së ardhshme dhe gjithashtu do të rimendojë 72.8 miliardë dollarë në shpenzimet e planifikuara.

Sipas një strategjie të re të mbrojtjes, buxheti i qeverisë për mbrojtjen pritet të arrijë në 330 miliardë dollarë amerikanë në 10 vitet e ardhshme, i cili përfshin gjithashtu bregdetin fillestar për nëndetëset me energji bërthamore nën partneritetin AUKUS - duke përfshirë SHBA-në, MB dhe Australinë – raporton ABC News.

Me investime të reja, shpenzimet totale të mbrojtjes së Australisë do të arrijnë 2.4% të PBB-së brenda 10 viteve të ardhshme.

Duke shpallur strategjinë, ministri i mbrojtjes Richard Marles tha se ndryshimet janë krijuar për të siguruar që paqja, siguria dhe prosperiteti të ruhen në rajon.

"Strategjia përuruese e Mbrojtjes Kombëtare përcakton një qasje të qartë dhe të drejtuar nga prioritetet për mbrojtjen kundër kërcënimeve ndaj Australisë dhe interesave tona", citoi transmetuesi të thoshte Marles.

Ai shtoi se objektivi kryesor i blerjes së nëndetëseve me energji bërthamore nën partneritetin AUKUS është mbrojtja e rrugëve tregtare.

Synimi kryesor i ridrejtimit të fondeve është ta bëjë Forcën e Mbrojtjes Australiane "më amfibe", duke përfshirë shpenzimet për programin e nëndetëseve AUKUS (53-63 miliardë dollarë amerikanë gjatë dekadës së ardhshme) dhe për raketat e reja me rreze të gjatë dhe shënjestrim, duke përfshirë raketat Tomahawk (28-35 miliardë dollarë amerikanë gjatë dekadës së ardhshme)", tha Marles.

Muajin e kaluar, Australia hyri në marrëveshjen e saj më të madhe të vetme të eksportit të mbrojtjes deri më tani prej mbi 1 miliard AU (664.5 milion dollarë) me Gjermaninë për furnizim me automjete të blinduara.

Më herët, Australia njoftoi gjithashtu se po ndërtonte marinën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore, ndërsa shpenzoi mbi 7 miliardë dollarë për të dyfishuar madhësinë e flotës së saj të anijeve të mëdha luftarake dhe për të modernizuar marinën e saj.

Lexo po ashtu
Moti sot
Në vitin 2021, SHBA, MB dhe Australia njoftuan formimin e AUKUS, një traktat trepalësh sigurie për rajonin Indo-Paqësor. Ai synon kryesisht në rritjen e parandalimit kundër Kinës, e cila ata thonë se po bëhet më këmbëngulëse në rajon./AA/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
305
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024