25 vjet nga Masakra në Poklek dhe Çikatovë e Vjetër
Lajme
Lexohet për: 5 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Sot mbushen 25 vjet nga masakra në fshatin Poklek i Vjetër dhe Çikatovë e Vjetër, komuna e Drenas, ku ushtria serbe ka masakruar dhe i ka vrarë, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 77 shqiptarëve civilë të paarmatosur, duke filluar prej foshnjave gjashtëmuajshe e deri te pleqtë 75-vjeçar.

Aty pësuan fëmijë, të rinj, të reja, burra dhe pleq që u vranë, u masakruan dhe disa prej tyre u dogjën. Edhe pas më shumë se dy dekadash, askush nga urdhërdhënësit dhe ekzekutorët nuk u ndëshkua nga drejtësia. Vetëm në fshatin Poklek i Vjetër, ushtria serbe ka masakruar dhe i ka vrarë, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 53 shqiptarëve civil të paarmatosur, duke filluar prej foshnjave gjashtëmuajshe e deri te pleqtë 75-vjeçar.

Sipas dëshmitarëve të shumtë, masakra e Poklekut ka pasur këtë rrjedhë: -Më 17 prill, diku rreth orës pesë të mëngjesit, familjet Muqolli, Caraku e Elshani, janë nisur të shkojnë prej Poklekut të Vjetër për në Drenas, ku ishte e tubuar dhe po mbahej peng popullata e fshatrave përreth Drenasit. Diku 1.5 km larg fshatit, ka ardhur një picgauer me policë serbë dhe i ka urdhëruar ata të kthehen nëpër shtëpia. Ata janë kthyer sepse janë kërcënuar, madje për anash është gjuajtur edhe me armë. Kur familjarët janë kthyer nëpër shtëpi, aty kanë ardhur, dy policë me shirita të zi në kokë. Në oborr e kanë vrarë qenin, pastaj e kanë thirrur Sinanin jashtë dhe me të kanë folur diç në gjuhën serbe. Pas kësaj këta dy policë kanë shkuar në oborrin e shkollës së fshatit, te policët e tjerë që ndodheshin atje. Në ndërkohë Sinani është kthyer dhe u ka treguar familjeve se atë e kanë pyetur, “a ka këtu terroristë“. Në këtë gjendje ankthi e terrori, familjarët janë mbajtur tërë ditën deri rreth orës 17:30, atëherë ka ardhur njëri nga ata policët dhe në dhomën e shtëpisë së Sinanit, ku kanë qenë të grumbulluar të gjitha familjet, fëmijë, gra e pleq, polici e ka hedhur një bombë e cila nuk ka eksploduar.

Pas kësaj polici ka hedhur edhe bombën tjetër, e cila ka rënë dhe ka eksploduar në prehrin e Miradije Rifat Muqollit (55). Menjëherë pas kësaj polici ka zbrazur mbi të gjithë ata që kanë qëlluar në dhomë, shtatë karikator të automatikut. Krimineli që kishte kryer masakrën, kishte hyrë në dhomë dhe me këmbë i kishte rrotulluar kufomat, se mos rastësisht dikush kishte mbetur i gjallë. Në ndërkohë, Elhemja e plagosur ka kërcyer nga dritarja e dhomës së masakrës dhe ka ikur. Pas dy orë e gjysmë të masakrës ka ikur edhe Lumnija me vajzën e vogël katër vjeçe, duke lënë të plagosur lehtë Eminen me Fatosin e vogël dy vjeçar. Më vonë sakoja e Emines është gjetur në bunarin e shtëpisë. Pas tri orësh, që kur është kryer masakra, policia është kthyer dhe e ka djegur dhomën me të gjitha kufomat që ishin në të. Natën e dytë të masakrës, kemi shkuar në shtëpi dhe aty kemi gjetur eshtrat e të masakruarve, kur kemi shkuar një ditë më vonë, më nuk kemi mundur të shohim as eshtra njerëzish. Tashmë nuk ishte djegur vetëm dhoma e korridori, por e tërë shtëpia.

Lista e plotë e masakrës në Poklekut të Vjetër më 17 prill 1999:

1.Sinan Rexhep Muqolli (52), Poklek i Vjetër
2.Elheme Rifat Muqolli (50), Poklek i Vjetër
3.Emine Sinan Muqolli (22), Poklek i Vjetër
4.Elife Sinan Muqolli (18), Poklek i Vjetër
5.Sherife Sinan Muqolli (17), Poklek i Vjetër
6.Hafije Sinan Muqolli (10), Poklek i Vjetër

7.Feride Selman Muqolli (33), Poklek i Vjetër
8.Shehide Fadil Muqolli (13), Poklek i Vjetër
9.Naser Fadil Muqolli (12), Poklek i Vjetër
10.. Ylber Fadil Muqolli (10), Poklek i Vjetër
11.. Egzon Fadil Muqolli (4), Poklek i Vjetër
12.. Hyle Selman Muqolli (22), Poklek i Vjetër
13.. Florentina Qamil Muqolli (3), Poklek i Vjetër

14. Lirie Qamil Muqolli (gjashtëmuajshe), Poklek i Vjetër
15. Mehreme Muqolli (58), Poklek i Vjetër
16. Bahrije Halil Muqolli (24), Poklek i Vjetër
17. Naime Halil Muqolli (22), Poklek i Vjetër
18. Hidajete Nebih Muqolli (33), Poklek i Vjetër
19. Menduhie Liman Muqolli (11), Poklek i Vjetër
20. Mirsad Liman Muqolli ( Poklek i Vjetër
21. Mergim Liman Muqolli (5), Poklek i Vjetër
22. Bahtije Halil Caraku (34), nga Dobrosheci
23. Besart Ejup Caraku (13), nga Dobrosheci

24. Hasan Ejup Caraku (12), nga Dobrosheci
25. Kunata e Bahtije Halil Carakut- nuk i dihet emri (45),
26. Miradije Rifat Muqolli (55), Poklek i Vjetër
27. Zarife Rrahman Muqolli (23), Poklek i Vjetër
28. Arife Rrahman Muqolli (20), Poklek i Vjetër
29. Florije Salih Muqolli (23), Poklek i Vjetër
30. Eronita Xhavit Muqolli (4), Poklek i Vjetër
31. Fatos Xhavit Muqolli (1,5), Poklek i Vjetër

32. Shemsije Muqolli (42), Poklek i Vjetër
33. Vezire Ilmi Muqolli (20), Poklek i Vjetër
34. Fatmire Ilmi Muqolli (17), Poklek i Vjetër
35. Rexhep Ilmi Muqolli (12), Poklek i Vjetër
36. Agron Ilmi Muqolli (10), Poklek i Vjetër
37. Albulena Ilmi Muqolli (5), Poklek i Vjetër
38. Nexhmije Ramadan Muqolli (25), Poklek i Vjetër

39. Hasime Ramadan Muqolli (37), Poklek i Vjetër
40. Avdullah Fehmi Muqolli (12), Poklek i Vjetër
41. Shehrije Xhemail Muqolli (27), Poklek i Vjetër
42. Vahide Mehdi Muqolli (4), Poklek i Vjetër
43. Dy djem të Mehdiut, njëri 10 muaj, tjetri dy vjeçar, Poklek i Vjetër
44. Ymer Elshani (55), Poklek i Vjetër
45. Nafije Elshani (50), Poklek i Vjetër
46. Shukrije Elshani (37), dhe katër djemtë e Ymer Elshanit, prej 22-vjeç e më të rinj

47. Kimete Fadil Muqolli (20), Poklek i Vjetër
48. Lindita Skender Hoxha (25), nga Korrotica e Epërme

Të zhdukur konsiderohen edhe tre persona

1.Halim Kluna (75)
2.Nëna e Ymer Elshanit (75)

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,845
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024