BTA organizon Konferencën ndërkufitare të projektit "Evropa në Ballkan: Një e ardhme e përbashkët"
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Konferenca e 5-të ndërkufitare e projektit "Evropa në Ballkan: Një e ardhme e përbashkët", zbatuar nga Agjencia Bullgare e Lajmeve filloi të martën. Forumi mbahet njëkohësisht në qytetin verior grek të Selanikut dhe në qytetin jugperëndimor bullgar të Blagoevgrad. Konferencën e hapi drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valchev. Të pranishmëve iu drejtuan edhe presidenti i agjencisë kombëtare të lajmeve greke ANA-MPA, Emilios Perdikaris, Konsulli i Përgjithshëm i Bullgarisë në Selanik, Anton Markov dhe kryetarja e Autoritetit Menaxhues “Interreg 2021-2027”, Maria Nezeriti.

Në agjendë është prezantimi në Selanik i një projekti për ndërtimin e rrugës që do të lidhë Greqinë me Bullgarinë në rajonin Rudozem-Xanthi, si dhe projekte në fushën e mjedisit të qasshme, kujdesit social, mbrojtjes së fëmijëve dhe bashkëpunimit në shkencës dhe arsimit të lartë. Pjesëmarrësit në forumin në Blagoevgrad përfshijnë përfaqësues të autoriteteve rajonale dhe komunale në Bullgarinë jugperëndimore, si dhe nga Universiteti Jugperëndimor Neofit Rilski. Projekti "Evropa në Ballkan: një e ardhme e përbashkët" zbatohet nga BTA me mbështetjen e Komisionit Evropian dhe bazohet në projektin tashmë të zbatuar "Evropa në Bullgari: Një e ardhme e përbashkët".

Ndër objektivat e projektit janë një kuptim më i mirë i rolit të politikës së kohezionit me fokus Ballkanin, ndërgjegjësimi për projektet e financuara nga BE-ja përmes politikës së kohezionit, promovimi i një dialogu të hapur mbi rezultatet e zbatimit të saj në nivel lokal, si dhe pjesëmarrjen qytetare në çështjet që lidhen me politikën e kohezionit. Seria e konferencave mbi projektin filloi në 20 dhjetor të vitit të kaluar në Sofje. Katër nga konferencat ndërkufitare janë mbajtur deri më tani - në Bukuresht/Ruse, në Edrene/Haskovo, në Shkup/Kyustendil dhe në Bosilegrad. Pas konferencës së  martës, një forum i ngjashëm do të organizohet në Beograd/Vidin.

Kostoja e projektit “Evropa në Ballkan: Një e ardhme e përbashkët” arrin në 348,871,28 euro. Periudha e zbatimit është 1 tetor 2023 - 30 shtator 2024. Për të arritur objektivat e përcaktuara të përgjithshme dhe specifike, BTA planifikon të përdorë një përzierje mediatike duke përfshirë risitë si realiteti virtual dhe një strategji mediatike me shumë kanale. Sipas planifikimit të medias, agjencia pret të arrijë 700.000-1.000.000 njerëz në Bullgari, Rumani, Serbi, Maqedoni e Veriut, Greqi dhe Turqi. /BTA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
201
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024