Konjufca shprehet optimist për anëtarësimin e Kosovës në KiE
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, është shprehur optimist se Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, në mbledhjen e sotme do të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë.

Megjithatë Konjufca tha se Kosovës i mbetet edhe hapi i tretë i madh në Komitetin e Ministrave të Punëve të Jashtme në muajin maj. Ai theksoi se çfarëdo vendosje e kushteve shtesë që ndërlidhen me themelimin e Asociacionit do të ishte e pandershme për Kosovën.

I pyetur se a do të dërgohet draft-statuti i Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese para votimit final në Këshill të Evropës, Konjufca tha se Kosovën nuk duhet ta ngarkojë askush me diçka që nuk theksohet në raportin e raportueses për Kosovën, Dora Bokojanis.

Nëse do të vendoset kusht Asociacioni, Konjufca tha se kjo do të bëhej për interesa të ndërmjetësit Miroslav Lajçak dhe proceseve që ai nuk ka përmbyllur.

Këto komete Konjufca i bëri para gazetarëve, pasi ishe pjesëmarrës në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë.

Ai foli edhe për vrasjen e gruas në Pejë dhe kërkesat për thirrjen e Këshillit të Sigurisë, për shpalljen e gjendjes emergjente.

Lajmi i Plotë në sistemin me parapagim...

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,137
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024