Angazhimi "i hekurt" i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen e Izraelit mbetet “i hekurt” dhe se nuk dëshiron të shohë një luftë më të gjerë rajonale pas sulmeve iraniane ndaj Izraelit gjatë fundjavës. "Ne e kemi bërë të qartë privatisht dhe publikisht se jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit, kjo do të jetë gjithmonë e vërtetë. Ky angazhim mbetet i hekurt, nuk do të ndryshojë," tha në një konferencë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matt Miller. "Dhe nëse ka sulme të mëtejshme ndaj Izraelit, sigurisht, ne do të vazhdojmë t'i mbrojmë ata," shtoi ai.

Miller tha se Uashingtoni mbetet i përkushtuar për të ofruar paqe dhe siguri të qëndrueshme për Izraelin, popullin palestinez dhe rajonin më të gjerë, duke shtuar se do të vazhdojë të angazhojë partnerë rajonalë dhe ndërkombëtarë "urgjentisht në këto zona" në ditët në vijim. "Ne nuk duam ta shohim këtë konflikt të përshkallëzuar më tej. Ne nuk duam të shohim një luftë më të gjerë rajonale," shtoi ai. Më parë, shefi i shtabit të ushtrisë izraelite, Herzi Halevi tha se Izraeli do t'i përgjigjet sulmit iranian të fundjavës. "Sulmi iranian do të përballet me një përgjigje," tha Halevi gjatë vizitës së tij në bazën ajrore Nevatim në jug të Izraelit, e cila ishte në shënjestër në sulmin iranian të së shtunës. "Irani donte të dëmtonte aftësitë strategjike të shtetit të Izraelit - kjo është diçka që nuk kishte ndodhur më parë. Ne ishim të përgatitur për operacionin "Mburoja e Hekurt" - përgatitje që solli Iranin të përmbushte gjithashtu epërsinë ajrore," shtoi ai. Irani sulmoi me dronë dhe raketa Izraelin të shtunën në përgjigje të sulmit të 1 prillit në Konsullatën iraniane në Damask, në të cilin u vranë të paktën 13 persona, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024