Ministrat dhe diplomatët hapin Konferencën e Dytë të Sigurisë në Detin e Zi
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Konferenca e dytë për sigurinë e Detit të Zi në kuadër të Platformës ndërkombëtare të Krimesë u hap zyrtarisht në Sofje të hënën., organizuar nga ministritë e Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të Bullgarisë dhe Ukrainës, në partneritet me Qendrën për Strategjitë e Mbrojtjes Ukrainë. Investimi në sigurinë e rajonit të Detit të Zi është investim në zonën euroatlantike të paqes dhe lirisë, tha ministri i Jashtëm në detyrë Stefan Dimitrov, i cili hapi forumin. Mbështetja për Ukrainën do të mbetet në fokusin e politikës mbrojtëse të qeverisë së përkohshme, tha ministri i Mbrojtjes në detyrë Atanas Zapryanov. "Konferenca e sotme do të shërbejë si një platformë e rëndësishme për sigurinë e rajonit të Detit të Zi," tha ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në një video-fjalim në konferencë.

Ai shtoi se është thellësisht mirënjohës për mbështetjen e qeverisë bullgare dhe qytetarëve të vendit. “Të gjithë duam ta shohim Detin e Zi si një zonë paqeje dhe zhvillimi ekonomik”, tha Kuleba. Deti i Zi duhet të bëhet një det i NATO-s, paqes dhe stabilitetit, tha ai. Kjo tashmë ka ndodhur me Detin Baltik pasi Finlanda dhe Suedia u bashkuan me Aleancën, vuri në dukje ministri i Jashtëm ukrainas. Presidenti rus Vladimir Putin besonte se Kievi do të binte shpejt, ai gjithashtu besonte se fqinjët e Ukrainës në rajonin e Detit të Zi do të ndaheshin, tha sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në një video-adresim. Në të gjitha frontet, Putin është provuar se ka gabuar, nënvizoi Blinken.

Ai vuri në dukje se me guximin e Ukrainës dhe mbështetjen e vendeve në rajon dhe në mbarë botën, vendi rifitoi më shumë se gjysmën e territoreve që i ishin marrë nga Rusia. “Rajoni i Detit të Zi përfaqëson një udhëkryq kulturash, traditash dhe paqeje. Stabiliteti dhe prosperiteti janë jetike për ata që jetojnë në të,” tha sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës Maria Pejçinoviq-Buriq në një video-fjalim. Këshilli i Evropës është i përkushtuar për të garantuar të drejtat e njeriut dhe demokracinë, shtoi ajo. “Të mos harrojmë kurrë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës filloi në vitin 2014 me pushtimin e Krimesë”, kërkoi në një video-adresim sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Shteteve Amerikane, Luis Almagro. Ai theksoi se janë injoruar shenjat paralajmëruese se diçka më e keqe do të ndodhte. Në forum do të diskutohet edhe zbatimi i formulës së paqes në Ukrainë. Ndër ata që marrin pjesë në forum janë deputetë, diplomatë dhe personel ushtarak. /BTA

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
675
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024