Italia në gatishmëri maksimale pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Italia është në gatishmëri maksimale për kërcënimet e mundshme të sigurisë pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit në fundjavë.

Ministri i Brendshëm, Matteo Piantedosi, ka thirrur për të hënën një takim të komitetit kombëtar të rendit dhe sigurisë publike, me krerët e forcave policore të vendit dhe agjencive të inteligjencës.

Ndërkohë, ministri i jashtëm Antonio Tajani dhe ministri i mbrojtjes Guido Crosetto do të raportojnë mbi situatën në një sesion të përbashkët të komiteteve të punëve të jashtme të Dhomës së Ulët dhe Senatit.

Të dielën, Kryeministrja Giorgia Meloni mbajti një takim me video-konferencë të krerëve të shteteve dhe qeverive të G7, gjatë së cilës u miratua një deklaratë e përbashkët që dënonte "pa mëdyshje" sulmin.

“Ne shprehim solidaritetin dhe mbështetjen tonë të plotë për Izraelin dhe popullin e tij dhe riafirmojmë angazhimin tonë ndaj sigurisë së tij”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga presidenca italiane e G7.

“Me veprimet e tij, Irani ka ecur më tej drejt destabilizimit të rajonit dhe rrezikon të provokojë një përshkallëzim të pakontrollueshëm rajonal. Kjo duhet shmangur. Ne do të vazhdojmë të punojmë për të stabilizuar situatën dhe për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm. Në këtë frymë, ne kërkojmë që Irani dhe përfaqësuesit e tij të ndërpresin sulmet e tyre dhe ne jemi të gatshëm të marrim masa të mëtejshme tani dhe në përgjigje të nismave të mëtejshme destabilizuese”./ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024