Sot nis Forumi dyditor WPS organizuar nga presidentja Osmani
Lajme
Lexohet për: 5 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Edicioni i dytë i Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, nën organizimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani do të mbahet sot dhe nesër në Prishtinë, në kohën kur paqja dhe siguria sulmohen në pjesë të ndryshme të botës, ku gratë dhe vajzat janë në qendër të dhunës, torturës dhe trajtimit çnjerëzor.

Ky edicion do të mirëpresë pjesëmarrës nga më shumë se 40 shtete botërore me rreth një mijë pjesëmarrës.

Forumi WPS 2024 sjell liderë, ekspertë, akademikë, përfaqësues të shoqërisë civile, ndikues, të rinj dhe grupe të tjera të interesit së bashku në zemër të Ballkanit Perëndimor për të diskutuar sfidat aktuale globale të paraqitura në agjendën e WPS gjatë kohërave të pasigurta, si dhe për të elaboruar rëndësinë e kësaj agjende për paqen e qëndrueshme.

Ky edicion i forumit do të fokusohet ekskluzivisht në ndërtimin e përpjekjeve të përbashkëta për të trajtuar dhunën seksuale të lidhur me konfliktin, si dhe në identifikimin e mjeteve dhe politikave për të ndihmuar gratë dhe vajzat të lundrojnë më të sigurta në kohën e kërcënimeve gjithnjë në rritje të sigurisë klimatike.

Objektivi i forumit është të adresojë kërcënimet historike për sigurinë e grave së bashku me sfidat e reja të sigurisë, me qëllimin përfundimtar për të bashkuar forcat për të avancuar më tej agjendën e WPS.

Si iniciativë e presidentes Osmani, ky forum përfaqëson një nga angazhimet në anën e institucioneve të Kosovës për Samitin për Demokraci dhe do të shërbejë për shkëmbimin e praktikave më të mira, si dhe për zhvillimin e strategjive dhe hartimin e kornizave të reja veprimi në vazhdën e një arkitekture gjithnjë në ndryshim të sigurisë dhe paqes në Evropë dhe përtej.

Agjenda e forumit për ditën e parë:

Ceremonia e hapjes bëhet nga ora 10:00-11:00 në hotelin “Emerald”, me video-adresime speciale, pasuar nga ceremonia e nënshkrimit të Qendrës Rajonale të Ekselencës për Gratë, Paqen dhe Sigurinë në Kosovë, nga ora 11:00- 11:30. Nënshkruesit do të jenë presidentja Vjosa Osmani me Zyrën e sekretarit amerikan për Çështjet Globale të Grave (S/GWI) të sekretarit amerikan Antony Blinken, me praninë e ambasadorit të SHBA-së në Kosovë Jeffrey Hovenier.

Në rendin e ditës janë diskutimet: 24 vjet të Agjendës së WPS: Një histori nga fillimi në zbatim (ora 11:35-11:55), Dëgjo zërin tim (Ora 12:00-12:10), ceremonia e ndarjes së medaljeve presidenciale (Ora 12:15-12:25), Zërat kanë rëndësi: Një thirrje globale për t'i dhënë fund dhunës seksuale të lidhur me konfliktin (13:45-14:45- salla Beethoven), Rivendosja e ciklit të mosndëshkimit: avancimi i përgjegjësisë për dhunën seksuale të lidhur me konfliktin (13:45-14:45, salla Strauss1), sesioni special  Si të rritet roli i grave në proceset e paqes? (15:00-16:00), Uniforma dhe të paepur: Gratë që udhëheqin ndryshimet në sektorin e sigurisë (16:15-17:15, salla Beethoven), Fundi i heshtjes? Krijimi i sistemeve mbështetëse për të mbijetuarit (ora 16:15-17:15, salla Strauss 1), Nxitja e inovacionit pozitiv: Përparimi rezistenca ndaj klimës, mbrojtja e mjedisit dhe parandalimi i konflikteve me teknologjinë gjithëpërfshirëse (Ora 16:15-17:15, salla Strauss 2).

Dita e parë e punimeve do të përmbyllet me diskutimet Efektet Ripple të CRSV në pëlhurën sociale dhe shëndetin mendor (17:30-18:30, salla Beethoven) dhe Zgjidhje gjithëpërfshirëse: Dialog mbi agjendën e WPS dhe drejtësinë klimatike (17:30-18:30, salla Strauss 1).

Agjenda e forumit për ditën e dytë

Dita e dytë e punimeve nis me tryezën e rrumbullakët: Nga legjislacioni në veprim: Parlamentarët në ballë të agjendës së WPS (08:15-09:15), për të vazhduar me “Mendoj për ty” nga Alketa Xhafa Mripa me praninë e presidentes Osmani, një ftesë e hapur për të gjithë për t'iu bashkuar nismës kushtuar adresimit dhe sfidimit të stigmave që rrethojnë dhunën seksuale në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e Viktimave të Torturës, Medica Kosova, Medica Gjakova & Qendra për Promovim të të Drejtave të Grave (09:30-09:45), Zërat e Trimërisë: Gratë e Rezistencës së Kosovës (10:20-11:20), Zgjidhjet revolucionare klimatike për komunitetet e vijës së parë (11:30-12:30, salla Beethowen), Formësimi i rrëfimeve, rritja e ndërgjegjësimit dhe promovimi i llogaridhënies - roli i medias në adresimin e dhunës seksuale të lidhur me konfliktin (11:30-12:30, salla Strauss 1), Ngjarja anësore: Udhëtimi i të mbijetuarve meshkuj nga lufta trauma për t'i dhënë fund heshtjes (11:30-12:30, salla Strauss 2), Refugjatët, ndryshimet klimatike dhe dhuna seksuale: Adresimi i dobësive dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë (12:45-13:45, salla Strauss 1), Sigurimi i mbrojtjes për gratë mbrojtëse të të drejtave të njeriut në kohën e konfliktit (12:45-13:45, salla Strauss 2), Rimendimi i sigurisë përmes financimit adekuat: Përparimi qasje efektive për të trajtuar kërcënimet e sigurisë (15:15-16:15, salla Strauss 1), Siguria e klimës: Si të adresohen sfidat klimatike duke vendosur gratë në zemër të proceseve të sigurisë? (15:15-16:15, salla Strauss 2), Ngjarja anësore: Gratë e Afganistanit (15:15-16:15, salla Verdi).

Ceremonia e mbylljes së WPS 2024 - Udhëzime të reja për Agjendën e grave, paqes dhe sigurisë (WPS): Çfarë vjen më pas, ora 16:30-17:30.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,242
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024