Bayeri i Granit Xhakës fiton titullin e parë të Bundesligës
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Bayer Leverkusen fitoi titullin e parë në histori të Bundesligës gjermane të dielën pas fitores ndaj Werder Bremenit me rezultat të thellë 5:0. Djemtë e Xabi Alonso-s goditën skuadrën e Bremenit në shtëpinë e tyre BayArena për të siguruar titullin e ligës, me pesë ndeshje të mbetura. Sulmuesi nigerian Victor Boniface shënoi golin e hapjes për Leverkusenin, duke e kthyer me sukses një penallti në minutën e 25-të. Në pjesën e dytë, mesfushori zviceran Granit Xhaka dhe ylli gjerman Florian Wirtz shënuan secili jashtë zonës për të siguruar që Leverkusen të fitojë titullin e Bundesligës këtë sezon.

Wirtz shënoi një me një pas një topi të gjatë, ndërsa Leverkusen shënoi 4-0 në minutën e 84-të. Pasi Wirtz shënoi golin e katërt të ekipit të tij, shumë tifozë të Leverkusenit pushtuan fushën për të festuar golin e tij dhe kampionatin e tyre. Në minutën e 90-të, Wirtz shënoi një tjetër gol për të bërë një hat-trick për të emërtuar rezultatin. Para ndeshjes në BayArena, mijëra tifozë brohoritën autobusin e Leverkusenit që mbërriti në stadium. Pas fishkëllimës së fundit, tifozët e entuziazmuar pushtuan sërish fushën për të festuar me lojtarët titullin historik të Bundesligës së ekipit të tyre. Leverkusen i Alonso-s, i cili është në një sezon ëndrrash, gjithashtu i dha fund mbretërimit 11-vjeçar të Bayern Munich në Bundesligë. Leverkusen rriti pikët e tyre në 79 në 29 ndeshje. Kundërshtari i tyre më i afërt, Bayern Munich i vendit të dytë, ka 63 pikë. Edicioni i Bundesligës 2023-2024 do të përfundojë më 18 maj.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
306
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024