Sulmi i Iranit, Zelensky: Tingulli i dronëve të shërbejë thirrje zgjimi për botën e lirë
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Tingulli i dronëve duhet të shërbejë si një "thirrje zgjimi për botën e lirë", tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të dielën pasi Irani nisi një sulm të paparë me dron dhe raketa në shkallë të gjerë në Izrael të shtunën mbrëma. “Ne në Ukrainë e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia”, e cila përdor “të njëjtat taktika të sulmeve masive ajrore”, tha Zelensky në një postim në mediat sociale. “Tingulli i dronëve Shahed, një mjet terrori, është i njëjtë në qiejt mbi Lindjen e Mesme dhe Evropën”.

"Ky tingull duhet të shërbejë si një thirrje zgjimi për botën e lirë, duke demonstruar se vetëm uniteti dhe vendosmëria jonë mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë përhapjen e terrorit në mbarë botën," tha ai. Zelensky vazhdoi duke thënë se veprimet e Iranit "kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh" dhe se "bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të përbashkët nga bota." “Është kritike që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike”, shtoi ai.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024