Numri i turistëve në Shqipëri pritet të shënojë rënie, këto janë arsyet
Biznes
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Rritja e çmimeve e liberalizimi i vizave për Kosovën pritet të ndikojnë në uljen e numrit të turistëve në Shqipëri. Kështu vlerëson ekspertja e ekonomisë nga Shqipëria, Romina Radonshiqi, e cila thotë se duhet punuar më tepër të dy vendet për politika më stimuluese në aspektin e tregtisë dhe turizmit.

Radonshiqi në një intervistë për KosovaPress, thekson se ekonomia në Shqipëri sikurse Kosova po përballet me sfida tjera për shkak të migrimit. Pagat më joshëse dhe kushtet më të mira të punës po i bëjnë edhe të rinjtë nga Shqipëria të migrojnë, faktor ky që më pas paraqet problem në fuqinë punëtore.

Sfidë tjetër për këtë vend, Radonshiqi thotë se mbetet çmimi i lartë i ndërtimit, për çfarë shton se Kosovën e favorizojnë vet kosovarët duke investuar në vendin e tyre për dallim nga ata të Shqipërisë që nuk preferojnë të investojnë në vendlindje.

Megjithëse, thotë se këtë vit presin më pak turistë nga Kosova, ajo shton se të njëjtit do të vizitojnë Shqiperinë pas muajit gusht.

Problematikë tjetër për këtë shtet mbetet burokracia. Sipas Radonshiqit, shpesh herë burokracia kthehet në korrupsion.

Ndonëse thotë se për fermerët ka ndihmuar në grante dhe subvencione, ajo shton se qeveria duhet të ndajë më shumë buxhet për bujqësinë.

Ndërkaq, duke folur për sfidat, ajo thotë se janë të mëdha, e megjithatë në aspektin e ekonomik, Shqipëria ka shënuar përmirësime. Sipas Radonshiqit, ky shtet ka arritur ta menaxhojë pandeminë dhe krizat tjera me çmime që erdhën si shkak i saj.

Në fund, Radonshiqi thotë se Kosova dhe Shqipëria duhet të punojnë më shumë, sidomos në politikat stimuluese për zhvillimin e tregtisë.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
675
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024