Irani thotë se operacioni ka "përfunduar", paralajmëron ShBA-në dhe Izraelin kundër sulmeve të ardhshme
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Sardar Bagheri, shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit tha se Irani i dërgoi një mesazh Shteteve të Bashkuara përmes ambasadës zvicerane si paralajmërim se nëse bashkëpunon me Izraelin në veprimet e tyre të ardhshme të mundshme, bazat amerikane "nuk do të kenë asnjë siguri" dhe do të "trajtohen."

Bagheri tha se nga këndvështrimi i Iranit, operacioni ushtarak kundër Izraelit "ka përfunduar".

Megjithatë, ai theksoi se forcat e armatosura iraniane mbeten në gatishmëri të lartë dhe janë të përgatitura të "veprojnë nëse është e nevojshme", sipas një interviste në TV shtetëror IRINN të dielën.

Autoritetet iraniane i kanë bërë të qarta sulmet e kësaj fundjave, si hakmarrje për një sulm të 1 prillit nga Izraeli, i cili shkatërroi një ndërtesë të konsullatës iraniane në kryeqytetin Damask.

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin për të cilin Irani tha se vrau shumë zyrtarë, përfshirë Mohammed Reza Zahedi, një komandant i lartë i Gardës Revolucionare.

Megjithatë, një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit i tha CNN se inteligjenca e tyre tregoi se ndërtesa nuk ishte një konsullatë dhe në vend të kësaj ishte "një ndërtesë ushtarake e forcave të Kudsit e maskuar si një ndërtesë civile". /CNN/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
798
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024