Hoti: Jemi të gatshëm për zgjedhje, Kurti ka sjellë vetëm dështime
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti deklaron se Lidhja Demokratike e Kosovës i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme për të përmirësuar situatën aktuale të vendit. Deputeti nga radhët e LDK-së, Hoti në një intervistë për KosovaPress derisa thotë se Qeveria Kurti tashmë është dorëzuar, ai uron që procesi zgjedhor të ndodhë sa më shpejtë në mënyrë që të ketë një qeveri të përgjegjshme që udhëheq vendin në bashkëpunim me aleatët, pasi sipas tij, kjo ka munguar me qeverinë aktuale.

Ish-ministri i Financave thekson se nga vizitat e tij në Evropë dhe në terren ‘shihet se dëshpërimi me qeverinë në pushtet është në kulm’.

Teksa numëron dështimet, ai konsideron se kjo qeveri ‘ia ka dhënë të mbrapshtën edhe dialogut mes Kosovës dhe Serbisë’, pasi që sipas tij, edhe qasja e aleatëve ka ndërruar në mënyrë negative në këtë drejtim me Qeverinë Kurti.

Nga vizitat në terren, Hoti thotë se qytetarë të shumtë janë të dëshpëruar me udhëheqjen e tanishme, për çfarë thotë se LDK ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme t’ua kthejë besimin qytetarëve.

Ai derisa thotë se janë dëmtuar në masë të madhe raportet me aleatet, nënvizon se me ardhjen në pushtet të kësaj qeverie nuk ka asnjë njohje të re.

I pyetur nëse mund të përsëritet sulmi në Banjska, ai thotë se nuk pret serish një tension të tillë, porse shton se do të ketë vështirësi në integrimin e pjesëtarëve të komunitetit serb në institucionet e Kosovës.

I shqetësuar shprehet edhe me vendosjen e masave sanksionuese nga BE-ja karshi vendit tonë. Hoti thotë se me ardhjen në pushtet të kësaj qeverie, qytetarët janë duke i parë pasojat çdo ditë.

Ai derisa thotë se nevojitet më shumë bashkëpunim me aleatët, shprehet se me Qeverinë Kurti nuk ka anëtarësime të reja në organizatat ndërkombëtare.

Ndonëse vendi është përballur me krizën e energjisë dhe inflacionin, Hoti thotë se për dallim të vendeve tjera që e kanë menaxhuar mirë situatën me këtë çështje, vendi ynë ka pasur mungesë të politikave të mirëfillta fiskale./E. Krasniqi/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,265
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024