​Sulmi i Iranit ndaj Izraelit: Çfarë drone e raketa përdorë Teherani në sulmet e tij?
Bota
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Irani lëshoi dhjetëra mjete ajrore pa pilot (UAV), të njohura gjithashtu si dronë, në Izrael të shtunën në mbrëmje me orën lokale, pas një jave hakmarrjeje kërcënuese për një sulm në një konsullatë në Damask. "Irani ka filluar një sulm ajror kundër Izraelit," tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë Adrienne Watson në një deklaratë të shtunën. “Presidenti Biden po përditësohet rregullisht për situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare dhe do të takohet me ta këtë pasdite në Shtëpinë e Bardhë”. Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve Mehr News raportoi se Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) kishte njoftuar fillimin e "operacionit antisionist", i cili do të godiste objektivat në territoret palestineze, me detaje të mëtejshme të operacionit të njoftuara së shpejti.

Distanca më e shkurtër ajrore midis Izraelit dhe Iranit është rreth 1070 milje, gjë që do të kërkonte raketat dhe dronët me rreze të gjatë veprimi në arsenalin e Iranit. Dronët që ka lëshuar Irani thuhet se janë modeli Shahed i lidhur rregullisht me regjimin. Irani i ka shitur Rusisë drone Shahed-136, modele vetë-shpërthyese të njohura si "dronë vetëvrasës", si dhe drone Shahed-107 për pushtimin e Ukrainës. Gjenerali Jack Keane i Institutit për Studimin e Luftës (IFSW) tha të premten për "Fox & Friends" se Irani ka shumë të ngjarë të mbështetet në dronët dhe raketat e tij në çdo plan të caktuar sulmi duke qenë se ka "një forcë ajrore të dobët ... një të dobët marina" dhe trupa "jo veçanërisht të trajnuar mirë ose ... të pajisura mirë".

Irani ka investuar shumë në zhvillimin dhe prodhimin e dhjetëra modeleve të ndryshme të dronëve, duke përfshirë të paktën 10 modele të dronëve vetëvrasës që shpërthejnë në përplasje dhe më shumë se një duzinë modele të dronëve luftarakë që mund të godasin objektivat tokësore, detare dhe ajrore dhe të kthehen në bazë, sipas Abetares së Iranit të Institutit të Paqes të Shteteve të Bashkuara (USIP). Modelet më të mëdha të varianteve luftarake, të tilla si Shahed-149, mund të godasin objektivat deri në 1200 milje larg dhe të mbajnë deri në 1100 paund municione ose pajisje elektronike. Variantet më të mëdha të vetëvrasjeve, të tilla si seria Arash, mund të mbajnë vetëm 600 paund eksploziv dhe të godasin objektiva mbi 1200 milje larg.

Shumica e dronëve luftarakë kanë aftësi vëzhgimi, të aftë për të bërë foto ose për të regjistruar video për të shënuar objektivat e bombardimeve. USIP pretendoi se disa nga dronët iranianë janë modeluar sipas dronëve të kapur amerikanë, duke përfshirë Predator, Reaper, Sentinel dhe ScanEagle 5, si dhe dronin izraelit Hermes. Në këto raste, Irani ka huazuar formën e automjeteve, por "jo domosdoshmërisht" harduerin. Modeli më i prezantuar së fundmi, Mohajer-10, u zbulua në gusht 2023, duke mburrur aftësitë luftarake dhe inteligjente dhe i aftë për të arritur në Izrael, ndërkohë që mbante potencialisht deri në 660 paund eksploziv.

Shumë nga dronët vetëvrasës, ata që Irani thuhet se ka lëshuar në Izrael, janë më të ngadalshëm dhe më të lehtë për t'u rrëzuar me armë kundërajrore ose raketa. Për këtë arsye, ekspertët izraelitë mbeten të bindur se sistemi i njohur Iron Dome i vendit do të jetë në gjendje të trajtojë valët e mundshme të dronëve që do t'i godasin në orët e ardhshme. Megjithatë, Irani mund të lëshojë gjithashtu disa nga raketat e tij të lundrimit, arsenali më i madh dhe më i larmishëm në Lindjen e Mesme, sipas vëzhguesit Iran Watch me bazë në Uashington.

Ish-gjenerali i CENTCOM-it Kenneth McKenzie në vitin 2022 tha se Irani ka mbi 3000 raketa balistike përveç raketave të tij lundruese dhe vendi ka bërë "përmirësime thelbësore gjatë dekadës së fundit në saktësinë dhe saktësinë e raketave të tij, të cilat i bëjnë ato një kërcënim konvencional gjithnjë e më të fuqishëm." Iran Watch identifikoi katër lloje të raketave të lundrimit në arsenalin e Teheranit: Soumar, Hoveizeh, Ya Ali dhe Paveh. Paveh është modeli më i zbuluar së fundmi, i prezantuar në vitin 2023 dhe mund të godasë objektivat mbi 1000 milje larg. /FoxNews

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
309
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024