SHBA do të shqyrtojë legjislacionin që mbështet Izraelin javën e ardhshme
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit ka tërhequr reagimin e shpejtë nga Kongresi amerikan, me demokratët që i kërkuan kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, të sjellë paketën e ndihmës së jashtme të Senatit. Ndërkohë, republikanët po i bëjnë thirrje udhëheqësit të shumicës në Senat, Chuck Schumer, të veprojë vetëm për Izraelin. Udhëheqësi i shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve, Steve Scalise njoftoi zyrtarisht një përditësim të orarit të Dhomës për të shqyrtuar legjislacionin "që mbështet aleatin tonë Izraelin" dhe e mban Iranin përgjegjës pa dhënë specifika se çfarë do të ishte ai legjislacion.

Scalise shtoi se më shumë detaje do të vijnë mbi legjislacionin e saktë dhe është e paqartë në këtë pikë nëse është thjesht një faturë mesazhesh apo një paketë ndihme. “Në dritën e sulmit të pajustifikuar të Iranit ndaj Izraelit, Dhoma e Përfaqësuesve do të lëvizë nga plani i tij legjislativ i shpallur më parë javën e ardhshme për të marrë në konsideratë legjislacionin që mbështet aleatin tonë Izraelin dhe mban përgjegjës Iranin dhe përfaqësuesit e tij terroristë”, tha kreu i GOP në një deklaratë./CNN

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
347
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024