Shirat masive dhe rrufeja lënë të vdekur 26 persona në Pakistan
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Të paktën 26 njerëz u vranë dhe disa të tjerë u plagosën pasi shirat masive dhe rrufetë goditën pjesë të Pakistanit verilindor dhe jugperëndimor gjatë 24 orëve të fundit, thanë të shtunën zyrtarët provincialë të shpëtimit. Rrethet jugore të Punjabit, Rahimyar Khan, Bahawalpur, Bahawalnagar dhe Lodhran ishin më të goditurat ku rrufeja vrau 17 njerëz. Dhjetëra persona u plagosën gjithashtu në aksidente të lidhura me shiun në të gjithë krahinën. Tetë vdekje të tjera dhe dhjetëra të plagosur të tjerë u raportuan nga rrethe të ndryshme të Balochistanit, provinca më e madhe e vendit për sa i përket tokës, ku shirat masive dhe përmbytjet përmbytën sipërfaqe të mëdha dhe shkaktuan që përrenjtë të shpërthenin brigjet e tyre.

Një person vdiq dhe dy të tjerë u plagosën në provincën veriperëndimore Khyber Pakhtunkhwa. Reshjet e dendura gjithashtu ndërprenë energjinë elektrike dhe shkatërroi të korrat dhe pemishtet në rrethet përkatëse. Një zëdhënës i qeverisë Balochistan tha se një alarm emergjent u dha për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në të gjithë provincën. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024