Gjermania do të dërgojë sistemin Patriot në Ukrainë
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Gjermania do të dërgojë menjëherë një sistem shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë. Kështu ka thënë Ministria Federale Gjermane e Mbrojtjes në një postim në X, transmeton Ukrinform. "Gjermania do t'i dorëzojë menjëherë një sistem tjetër Patriot në Ukrainë për të zmbrapsur sulmet ajrore ruse. Kjo është përveç sistemeve të mbrojtjes ajrore që tashmë janë dorëzuar dhe janë planifikuar të dorëzohen", thuhet në postim. Për shkak të rritjes së sulmeve ajrore ruse kundër Ukrainës, qeveria gjermane vendosi të forcojë më tej mbrojtjen ajrore të Ukrainës, tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius. Ai vuri në dukje se terrori rus nga ajri vazhdon dhe përbën një kërcënim për jetën e njerëzve dhe ekzistencën e infrastrukturës, si dhe aftësinë luftarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
677
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024