128 pasagjerë shpëtojnë pas aksidentit me teleferik në Turqinë jugore
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Autoritetet kanë shpëtuar me sukses të paktën 128 persona të bllokuar pas një aksidenti me teleferik që la një të vdekur dhe shtatë të tjerë të plagosur në provincën jugore turke të Antalias, njoftoi një zyrtar turk të shtunën, më 13 prill. "Evakuimi i 128 shtetasve të bllokuar në 16 kabina u krye në kushte të vështira. Aktualisht, evakuimi i 43 personave në 8 kabina po vazhdon," tha Okay Memis, president i AFAD (Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave) që vepron në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshëm turke. "Zona (operacioni) po mbështetet nga një përpjekje e kombinuar duke përfshirë AFAD, xhandarmëri, polici, ushtri, UMKE, OJQ dhe brigadë zjarrfikëse, me gjithsej 543 personel kërkim-shpëtimi. Përveç kësaj, burimet përfshijnë 7 helikopterë, 1 avion mallrash ushtarak, 108 automjete, 6 ambulanca dhe drone”, tha ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya në rrjetin social X.

Katër helikopterë nën komandën e rojes bregdetare luajtën një rol aktiv në operacionin e shpëtimit, shtoi ai. Memis po ashtu tha se ekipet profesionale me pajisje speciale po arrijnë nga toka në kabina dhe po kryejnë operacionet e shpëtimit duke përdorur litarë. "Ka probleme me fluturimet për shkak të erës. Megjithatë, mund të themi se po bëjmë një ndërhyrje shumë të fortë. Shpresojmë të përfundojmë operacionin para se të errësohet", shtoi ai. Në lagjen Konyaalti të Antalias, një incident tragjik ndodhi të premten kur një shtyllë e rrëzuar u përplas me një teleferik, duke shkaktuar një vdekje dhe duke plagosur shtatë të tjerë, mes tyre dy fëmijë. Ekipet e reagimit ndaj fatkeqësive nxituan në vendngjarje për të shpëtuar të mbijetuarit, duke shkaktuar pezullimin e përkohshëm të operacioneve të teleferikut, duke lënë shumë të bllokuar. Zjarrfikësit kryen operacione për të shpëtuar të bllokuarit në teleferikët e pezulluar mbi tokë. /AA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,262
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024