Izraeli zotohet se do t'i kundërpërgjigjet Iranit në rast të sulmeve të reja
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Izraeli u zotua të shtunën se do t'i përgjigjet çdo sulmi iranian në mes të përshkallëzimit të komandove iraniane që kapën një anije me flamur portugez në pronësi të një biznesmeni izraelit në Gjirin Persik. Në një deklaratë, zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari tha: "Irani do të mbartë pasoja nëse zgjedh të përshkallëzojë situatën më tej". Zëdhënësi i ushtrisë akuzoi Iranin për financimin, trajnimin dhe armatosjen e "prokurave të terrorit në të gjithë Lindjen e Mesme dhe më gjerë". Zëdhënësi theksoi se "Izraeli është në gatishmëri të lartë", duke vënë në dukje: "Ne kemi rritur gatishmërinë tonë për të mbrojtur Izraelin nga agresioni i mëtejshëm iranian".

"Ne jemi gjithashtu të përgatitur të përgjigjemi," tha ai, duke shtuar se ushtria izraelite është "e përgatitur për të gjithë skenarët dhe ne do të ndërmarrim hapat e nevojshëm së bashku me aleatët tanë për të mbrojtur popullin e Izraelit". Më herët të shtunën, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) konfirmoi se kishte sekuestruar një anije me kontejnerë që i përkiste një biznesmeni izraelit pranë ngushticës së Hormuzit në mes të tensioneve të rritura midis armiqve kryesorë. Incidenti vjen në mes të tensioneve në rritje në rajon dhe spekulimeve për sulmin e afërt ushtarak të Iranit kundër Izraelit në përgjigje të një sulmi ndaj konsullatës iraniane në Siri në fillim të këtij muaji.

Të paktën 13 persona u vranë në sulmin ndaj konsullatës iraniane në Damask, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë iranianë, për të cilin autoritetet iraniane fajësuan Izraelin. Pas sulmit, udhëheqësit e lartë iranianë dhe ushtarakë paralajmëruan për një "përgjigje vendimtare", me disa që spekuluan të premten se sulmi hakmarrës do të vinte në më pak se 48 orë. Në ditët e fundit, shumë zyrtarë të huaj kanë folur me ministrin e Jashtëm të Iranit, Hossein Amir-Abdollahian, duke kërkuar përmbajtje, por autoritetet iraniane kanë paralajmëruar se të gjitha opsionet janë në tryezë. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
311
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024