Irani kap një anije të lidhur me Izraelin mes tensioneve të rritura
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) ka konfirmuar se ka sekuestruar një anije me kontejnerë që i përkiste një biznesmeni izraelit pranë ngushticës së Hormuzit në mes të tensioneve të rritura midis armiqve të mëdhenj. Anija e quajtur ‘MSC Aries’ u sekuestrua nga njësia detare e IRGC në një operacion të posaçëm heliborn, njoftoi sot agjencia shtetërore e lajmeve IRNA, duke konfirmuar raportet e mëparshme. Raporti tha se anija me flamur portugez është drejtuar drejt ujërave territoriale të Iranit.

Më herët, ‘Channel 14’ i Izraelit dhe ‘Times of Israel’ raportuan se anija e sekuestruar i përket kompanisë së anijeve ‘Zodiac Maritime’ në pronësi të biznesmenit izraelit Eyal Ofer. Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO), në një deklaratë, tha se një anije është kapur në zonë, duke vënë në dukje se anijet "këshillohen të kalojnë transit me kujdes dhe të raportojnë çdo aktivitet të dyshimtë në UKMTO". Incidenti vjen mes tensioneve të rritura si përgjigje ndaj një sulmi ndaj konsullatës iraniane në Siri në fillim të këtij muaji.

Të paktën 13 persona u vranë në sulmin ndaj konsullatës iraniane në Damask, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë iranianë, sulm për të cilin autoritetet iraniane fajësuan Izraelin. Midis të vrarëve përfshihej gjenerali Mohammad Reza Zahedi, një komandant i lartë i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) në Siri dhe Liban, dhe zëvendësi i tij gjeneral Hadi Haj Rahemi. Pas sulmit, udhëheqësit e lartë iranianë dhe ushtarakë paralajmëruan për një "përgjigje vendimtare", me disa që spekuluan të premten se sulmi hakmarrës do të vinte në më pak se 48 orë. Duke iu drejtuar në një tubim për Fitër Bajram në Teheran të mërkurën, Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei rinovoi kërcënimin e hakmarrjes, duke thënë se Izraeli "do të ndëshkohet" për sulmin.

“Regjimi i keq bëri një gabim në këtë rast dhe ai duhet të dënohet dhe do të dënohet”, tha ai. Në përgjigje, Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz tha se Tel Avivi do të përgjigjet nëse Irani sulmon nga territori i tij. Në ditët e fundit, shumë zyrtarë të huaj kanë folur me Ministrin e Jashtëm të Iranit, Hossein Amir-Abdollahian, duke kërkuar përmbajtje, por autoritetet iraniane kanë paralajmëruar se të gjitha opsionet janë në tryezë. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
306
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024