“KosovaPress”, pjesë e tryezës “Luftimi i dezinformimit në një botë multipolare” në Delphi të Greqisë
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Roli i rëndësishëm që luajnë agjencitë e lajmeve në shpërndarjen e lajmeve objektive në një epokë ku fenomenet e dezinformimit janë vazhdimisht në rritje, ishte temë e diskutimit të moderuar nga Presidenti dhe Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Lajmeve ANA-MPA Aimilios Perdikaris, në Forumin e 9-të Ekonomik të Delphi.

Perdikaris mori gjithashtu iniciativën për të organizuar diskutimin me temën "Luftimi i dezinformimit në një botë multipolare - Strategjitë, mjetet dhe sfidat" në bashkëpunim me Forumin Delphi.

“Ne jetojmë në kohë me shumë sfida jo vetëm për median por për të gjithë shoqërinë”, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Evropiane të Agjencive të Lajmeve (EANA) Alexandru Ion Giboi, duke vënë në dukje se gazetaria ka marrë një rol edhe më të rëndësishëm sot pasi ka shumë informacion të pafiltruar.

Ai theksoi gjithashtu nevojën që agjencitë e lajmeve të marrin mbështetje financiare dhe të sigurohet pavarësia e tyre, pasi ato përbëjnë një burim thelbësor informacioni objektiv për shoqërinë.

Giboi përmendi veçanërisht shkrim-leximin në media, duke theksuar domosdoshmërinë e tij absolute, dhe nënvizoi se gazetarët duhet të jenë në një proces të vazhdueshëm edukimi, pikëpamje me të cilën ishte dakord edhe Perdikaris.

Claudia Nicolae, Drejtoreshë e Përgjithshme e Agerpres, theksoi se agjencitë e lajmeve janë subjektet që ofrojnë informacionin më objektiv për shoqërinë dhe janë gurthemeli i prodhimit gazetaresk.

“Lajmet më objektive, pjesa më e madhe e tyre, janë produkte të agjencive të lajmeve”, theksoi drejtoresha e përgjithshme e Agerpres, duke vënë në dukje se tashmë gazetarëve u kërkohet të shndërrohen në kontrollues faktesh për të verifikuar çdo aspekt informacioni për shkak të shtrirjes së fenomenit të keqinformimit. "Për shumë, verifikimi i fakteve është një luks, pasi shpesh nuk ka kohë të mjaftueshme për të. Megjithatë, ne duhet të ndjekim parimet e vjetra të gazetarisë, siç janë objektiviteti dhe saktësia", vuri në dukje ajo.

Nicolae u pajtua me nevojën për të mbështetur agjencitë e lajmeve, veçanërisht ato publike, si dhe nevojën për arsimim dixhital në media. Siç u shpreh ajo, nuk duhet të fajësojmë vetëm robotët për lajmet e rreme, pasi pas tyre ka njerëz. “Ne duhet të përqafojmë teknologjinë që na ndihmon të kuptojmë se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo”, tha ajo.

Duke iu referuar paradigmave në mitologjinë greke, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Bullgare të Lajmeve, Kiril Valçev, përmendi se gazetarët në kohën e sotme thirren të jenë roje objektive të burimit të informacionit, duke theksuar rolin e agjencive të lajmeve në këtë drejtim.

Skender Krasniqi, themelues i agjencisë së lajmeve KosovaPress, u pajtua për rolin e agjencive të lajmeve si ofrues objektivë të informimit për publikun, duke theksuar: "Ne si agjenci lajmesh prodhojmë lajme të besueshme. Ne komunikojmë me qytetarët përmes informacionit objektiv dhe një nga detyrat tona është të shohim se si mund të adresojmë dezinformimin, pasi eliminimi i plotë i tij është pothuajse i pamundur për shkak të ritmit të shpejtë me të cilin zhvillohet teknologjia".

Ilija Musa, Zëvendësdrejtor i agjencisë federale të lajmeve në vendin ballkanik, iu referua peizazhit kompleks të informacionit në Bosnje dhe Hercegovinë. Musa përmendi veçanërisht peizazhin e ndërlikuar të mediave sociale në Bosnje dhe Hercegovinë, duke vënë në dukje se nuk kërkohet asnjë lloj regjistrimi apo licence, duke e bërë shumë më të lehtë përhapjen e dezinformatave.

Yannick Pasquet Shefja e Zyrës së AFP (Agence France-Presse) në Greqi, theksoi nevojën "për të verifikuar të gjitha lajmet dhe për të qenë shumë i kujdesshëm për atë që publikojmë çdo ditë". Pasquet theksoi se kontrolli i fakteve është një prioritet për AFP, prandaj ka zhvilluar një rrjet të gjerë gazetarësh në mbarë botën të përkushtuar ndaj kësaj detyre.  /AMNA/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024