Hezbollahu kryen sulm në Izrael
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Grupi libanez Hezbollah tha të premten se kishte shënjestruar një vendndodhje izraelite pranë kufirit libanez. Në një deklaratë, grupi tha se luftëtarët e tij “vënë në shënjestër zonën Mesgav Am në Izraelin verior me armët e duhura dhe e goditën atë drejtpërdrejt”. Ndërkohë, Agjencia Kombëtare e Lajmeve zyrtare e Libanit raportoi se bombardimet e artilerisë izraelite synonin lagjet e banuara në qytetin kufitar të Houla. Tensioni është ndezur përgjatë kufirit midis Libanit dhe Izraelit mes shkëmbimeve të përhershme të zjarrit midis forcave izraelite dhe Hezbollahut, në përleshjet më vdekjeprurëse që kur të dy palët luftuan një luftë në shkallë të gjerë në 2006. Tensioni kufitar vjen mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës pas një sulmi të 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1.200 izraelitë. Ushtria izraelite që atëherë ka vrarë më shumë se 33.600 njerëz dhe ka plagosur mbi 76.000 të tjerë. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024