Pavarësisht shëndetit të dobët, Papa planifikon udhëtimin e tij më të gjatë
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Papa Françesku planifikon të shkojë në udhëtimin e tij më të gjatë në pontifikat në shtator, një vizitë gati dy-javore në vendet aziatike, që është dëshira e tij e kahershme, njoftoi sot Vatikani. Një udhëtim në Azi dhe Oqeani ka qenë në agjendën e Françeskut prej disa kohësh, por kishte dyshime nëse kreu 87-vjeçar i Kishës Katolike do të merrte fund duke pasur parasysh dobësinë e tij në rritje dhe një sërë angazhimesh të anashkaluar për shkak të problemeve shëndetësore. Udhëtimi i tij i fundit ndërkombëtar ishte një qëndrim dyditor në Marsejë, Francë, shtatorin e kaluar. Në nëntor, ai anuloi udhëtimin në konferencën e klimës COP28 në Dubai për shkak të pneumonisë.

Në shtator, Françesku planifikon të vizitojë Indonezinë më 3 dhe 6 shtator, Papua Guinenë e Re midis 6 dhe 9 shtator, Timorin Lindor nga 9-11 shtator dhe Singapor nga 11-13 shtator. Vietnami, të cilin zyrtarët e Vatikanit e përmendën si një tjetër destinacion gjatë një udhëtimi gati dy-javor nëpër Azi dhe Oqeani, nuk u përmend në njoftim. Në muajt e fundit, Papa ka vuajtur herë pas here nga të ftohtit, bronkitin dhe gripin dhe për shkak të sëmundjes së gjurit, ai ka nevojë për një karrige me rrota ose një shkop ecjeje. Programi i këtij viti përfshin vizita në Itali, në Venecia më 28 prill, Verona më 18 maj dhe Trieste më 7 korrik dhe një vizitë në Belgjikë, datat e së cilës nuk janë konfirmuar, por pritet në gjysmën e dytë të shtatorit.

Papa argjentinas, i pari nga i ashtuquajturi jug global, e ka bërë arritjen e Azisë një nga prioritetet e pontifikatit të tij, gjatë të cilit Vatikani bëri një marrëveshje historike, por të diskutueshme me Kinën për emërimin e peshkopëve. Indonezia është kombi mysliman më i populluar në botë dhe tetë milionë katolikë përfaqësojnë rreth 3 për qind të popullsisë së përgjithshme. Timori Lindor, së bashku me Filipinet, është i vetmi vend me mbizotërim katolik në Azi. Në Singapor, katolikët përbëjnë rreth shtatë për qind të banorëve të moshës 15 vjeç e lart, tregoi regjistrimi i vitit 2020, ndërsa në Papua Guinenë e Re rreth 26 për qind e popullsisë janë katolikë, sipas Raportit të Lirisë Fetare të Departamentit të Shtetit të SHBA.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
143
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024