Izraeli në frikë nga hakmarrja, SHBA paralajmëron stafin e ambasadës së saj
Bota
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Në Ashkelon, një qytet izraelit në kufirin e Gazës, banorët janë mësuar të jetojnë me kërcënimin e raketave nga Hamasi, por tani ata janë të shqetësuar për përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit dhe sulmet ajrore të një armiku edhe më të madh. "Shpresoj se Irani nuk do të bëjë asgjë. Kjo do të ishte e tmerrshme. Sot ne festojmë bar mitzvah e djalit tim. Nuk kam fjetur natën, jam i shqetësuar për këtë situatë. Nuk është e këndshme. Nuk është një ndjenjë e mirë. Nuk është e sigurt për të jetuar në Izrael për momentin, por ne jemi këtu, nuk ka vend të dytë”, tha Korin Peretz për Sky News. Rajoni dhe Shtetet e Bashkuara janë në gatishmëri për një sulm hakmarrës nga Irani, pasi avionët luftarakë izraelitë bombarduan kompleksin e ambasadës iraniane në Siri më 1 prill.

Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei tha se Izraeli duhet dhe do të dënohet për sulmin që vrau shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit, duke përfshirë një komandant të lartë në njësinë elitare të Forcave Quds jashtë shtetit. Izraeli, i cili filloi një luftë në Rripin e Gazës gjashtë muaj më parë kundër Hamasit të mbështetur nga Irani, nuk ka konfirmuar se qëndron pas sulmit në Damask. Por kjo është konfirmuar nga Pentagoni. Shtetet e Bashkuara presin një sulm iranian ndaj Izraelit, por një sulm që nuk do të jetë mjaft i madh për ta tërhequr Uashingtonin në luftë, tha një zyrtar amerikan dje vonë. Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tha dje se Izraeli do t'i përgjigjet drejtpërdrejt çdo sulmi iranian.

"Një sulm i drejtpërdrejtë iranian do të kërkojë një përgjigje përkatëse izraelite kundër Iranit," i tha Gallant Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA, Lloyd Austin. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri të qartë ministrit izraelit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, se SHBA do të qëndrojë pranë Izraelit kundër çdo kërcënimi nga Irani, tha Departamenti i Shtetit. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se vendi është gati për çdo skenar. "Ne jemi në kohë sfiduese. Jemi në mes të një lufte të plotë në Gaza, ndërsa përpiqemi të kthejmë pengjet izraelitë dhe përgatitemi për sfida nga arena të tjera," tha ai. "Ne kemi vendosur një parim të thjeshtë - kushdo që na lëndon, ne e lëndojmë atë. Ne po përgatitemi të sigurojmë nevojat e sigurisë së shtetit të Izraelit si në mbrojtje ashtu edhe në sulm," shton ai.

"Unë nuk dua beteja të mëdha apo luftëra të mëdha. Unë mendoj se ne duhet të kërkojmë zgjidhje paqësore." Izraelitët e dinë se Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) do t'i përgjigjen çdo sulmi iranian, i cili mund të shkaktojë një luftë më të gjerë rajonale. "Unë jam gjithmonë i shqetësuar. Për sa kohë që kemi faktorë si Irani, e gjithë bota duhet të shqetësohet," tha banori izraelit Victor Natanzon Baldi. "Unë nuk dua beteja të mëdha apo luftëra të mëdha. Mendoj se duhet të kërkojmë zgjidhje paqësore, por duhet të zgjedhim njerëzit e duhur për të biseduar," shtoi ai. Shtetet e Bashkuara kanë kufizuar udhëtimin e punonjësve të saj në Izrael për shkak të frikës nga një sulm iranian. Ambasada amerikane i ka thënë stafit që të mos udhëtojnë jashtë zonave më të mëdha të Jerusalemit, Tel Avivit ose Beersheba si masë paraprake, sipas BBC. Linja ajrore gjermane Lufthansa zgjati dje pezullimin e fluturimeve të saj drejt Teheranit për shkak të tensioneve në Lindjen e Mesme, e cila është në gatishmëri për hakmarrje të mundshme iraniane.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
313
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024