ShBA parashikon sulm të Iranit kundër Izraelit
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shtetet e Bashkuara presin një sulm iranian kundër Izraelit - por jo aq të rëndësishëm sa për ta përfshirë Uashingtonin në luftë, sipas një zyrtari amerikan.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar Iranin që të mos përdorë asnjë sulm të tillë si mjet për të përshkallëzuar më tej situatën në rajon.

Burimet iraniane thanë se Teherani e ka siguruar Uashingtonin se nuk do të veprojë me nxitim në përgjigjen e tij ndaj një sulmi të dukshëm izraelit në ndërtesën e konsullatës së tij në Siri javën e kaluar - dhe do të shmangë përshkallëzimin e madh.

Izraeli nuk ka komentuar pretendimin se ishte i përfshirë në sulmin që vrau dy komandantë të lartë ushtarakë, por ushtria amerikane beson se vendi ishte përgjegjës.

Joe Biden tha në fillim të kësaj jave se mbështetja e SHBA për Izraelin ishte "e hekurt" ndaj Iranit. /Sky News/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
2,007
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024