Gjermania paralajmëron luftë rajonale mes tensioneve të rritura Izrael-Iran
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Mes tensioneve të rritura midis Teheranit dhe Tel Avivit, Ministrja e Jashtme e Gjermanisë Annalena Baerbock të enjten paralajmëroi për një luftë rajonale gjatë një bisede telefonike me homologun e saj iranian Hossein Amir-Abdollahian. “Të gjithë aktorët në rajon janë thirrur të veprojnë me përgjegjësi dhe të ushtrojnë përmbajtje. Me këtë në mendje, fola me homologun tim iranian sot”, tha Baerbock në një konferencë shtypi me kolegun e saj kilian Alberto van Klaveren.

“Këto ditë, të gjitha linjat telefonike diplomatike janë ndezur për të parandaluar përshkallëzimin rajonal në Lindjen e Mesme. Askush nuk mund t'i shtojë më benzinë zjarrit tani. Në të vërtetë askush nuk mund të ketë interes për një zjarr me pasoja krejtësisht të paparashikueshme,” shtoi ajo. Ministri i Jashtëm i Izraelit kërcënoi të mërkurën se ushtria e vendit të tij do të godasë Iranin drejtpërdrejt nëse Teherani do të nisë një sulm nga territori i tij kundër Izraelit.

Vërejtjet e tij erdhën në vazhdën e tensioneve të rritura midis fuqive rivale si pasojë e vrasjeve të gjeneralëve iranianë në një bombë në Konsullatën iraniane në Siri në fillim të këtij muaji. “Nëse Irani sulmon nga territori i tij, Izraeli do të përgjigjet dhe do të sulmojë në Iran”, tha Israel Katz në një postim në X në farsi dhe hebraisht. Të mërkurën, Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei u zotua të hakmerret kundër shtetit hebre për sulmin ndaj konsullatës së tij në Damask. Teherani e konsideron Izraelin përgjegjës për sulmin që rrafshoi ndërtesën, duke vrarë 12 persona. Izraeli nuk e ka pranuar përfshirjen e tij, megjithëse ka pritur një përgjigje iraniane ndaj sulmit. Sulmi vrau gjeneralin Mohammad Reza Zahedi, një figurë e lartë në Gardën Revolucionare Islamike të Iranit, i cili udhëhoqi forcat elitare të grupit Quds në Liban dhe Siri deri në vitin 2016. 11 të tjerë që vdiqën përfshinin gjashtë anëtarë të Gardës Revolucionare, katër sirianë dhe një anëtar të Hezbollahut. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024