Kinezët falsifikojnë pullat postare të Britanisë së Madhe
Biznes
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pullat e rreme që qarkullojnë në Britaninë e Madhe e kanë origjinën nga Kina, ka thënë një deputet i lartë për BBC. Raportet sugjerojnë një rritje të ankesave se pullat e blera nga dyqane të ligjshme konsiderohen të falsifikuara. Kushdo që merr një letër me një pullë të rreme, ngarkohet me 5 funte nga Royal Mail. Deputeti konservator Iain Duncan Smith tha për BBC Breakfast: "Kina qëndron pas saj". Një zëdhënës i Postës Mbretërore tha: "Ne po punojmë shumë për të hequr pullat e falsifikuara nga qarkullimi".

Konsumatorët janë paralajmëruar të kujdesen për perforacione të çuditshme rreth skajit të një pulle, një shkëlqim në sipërfaqe ose ngjyrë që duket jashtë. Një hetim nga Daily Telegraph zbuloi se katër kompani kineze kishin ofruar të printonin deri në një milion pulla të falsifikuara në javë, me çdo pullë që shitet për aq pak sa 4 peni secila përpara se të dërgohej në Britani të Madhe. Falsifikimet janë gjetur për shitje në ueb sajte të ndryshme, tha gazeta, dhe ato janë blerë gjithashtu nga shitës të vegjël të cilët nuk e kuptuan se ishin të falsifikuara.

Alan Mendoza, nga grupi studimor i Shoqërisë Henry Jackson, i tha BBC Breakfast: "Ne nuk e dimë shkallën nëse qeveria kineze është e përfshirë - por ajo që dimë është se firmat kineze janë të përfshira." Ministri i Biznesit Kevin Hollinrake tha se është thelbësore për të parandaluar hyrjen e pullave të falsifikuara në zinxhirin tonë të furnizimit në Britani të Madhe. “Royal Mail duhet të bëjë gjithçka që është e mundur për të parandaluar hyrjen e falsifikimit në qarkullimin tonë dhe duhet të përcaktojë se nga vijnë dhe si po hyjnë në tregun tonë”.

Christine tha për BBC's Watchdog se ajo kishte blerë tetë pulla nga Zyra Postare në dyqanin e saj lokal. “I dërgova një djalit tim dhe ai më dërgoi një mesazh më vonë gjatë muajit duke thënë faleminderit, por fatkeqësisht kishte një kërkesë prej 5 funte në zarf”, tha ajo. Një kartë tjetër dërguar mbesës së një miku gjithashtu çoi në një tarifë prej 5 funte. “Sepse ishin dy prej tyre që më indinjuan shumë”, tha Christine. Megjithatë, shanset për të marrë një pullë të falsifikuar është e ulët, tha për Watchdog drejtori i punëve të jashtme dhe politikave të Royal Mail, David Gold. "Njerëzit duhet të kuptojnë se shumica dërmuese e pullave në shitje janë legjitime. Numri i pullave [të falsifikuara] që ne po zbulojmë përbën më pak se 0.1% të totalit të pullave që kalojnë nëpër rrjet," tha ai.

Pullat me barkod u prezantuan në vitin 2022 për të zvogëluar shitjen e falsifikimeve dhe Gold tha se kjo kishte ulur numrin e falsifikimit me 90%. Megjithatë, ai pranoi se edhe ai u përpoq të dallonte një pullë postare false. "Realiteti është se falsifikuesit tani janë aq të mirë në atë që bëjnë sa që edhe unë... nuk mund ta dalloj ndryshimin vetëm duke i parë." Një zëdhënës i Royal Mail tha: "Ne monitorojmë rregullisht tregjet në internet për të zbuluar aktivitete të dyshimta, të tilla si shitjet e pullave me zbritje të madhe dhe punojmë ngushtë me shitësit me pakicë dhe agjencitë e zbatimit të ligjit për të identifikuar ata që prodhojnë pulla të falsifikuara".

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
677
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024