Radev: Bullgaria po përfiton shumë nga Iniciativa e Tri Deteve
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Qe nga samiti i parë i Nismës së Tre Deteve tetë vjet më parë, ky format ka arritur të konsolidojë mbështetje të konsiderueshme politike me synimin kryesor - zhvillimin social dhe ekonomik të vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore duke kapur hapin me hendekun e lidhjes – energjinë, transporti dhe digjitali, tha presidenti bullgar Rumen Radev në samitin në kuadër të edicionit të nëntë të Iniciativës Tri detet (3SI) në Pallatin e Dukës së Madh të Lituanisë në Vilnius. "Largpamësia e kësaj ideje ka qenë veçanërisht e dukshme në vitet e fundit, kur na kanë goditur krizat e të gjitha llojeve - COVID-19, energjia, lufta në Ukrainë. Dhe këto kriza çuan në një ndërprerje dramatike të furnizimeve. Kapërcimi i tyre kërkon pikërisht lidhjen mes vendeve tona”, vijoi kreu i shtetit bullgar.

Një nga problemet dhe sfidat kryesore me të cilat përballet Nisma është mungesa e fondeve të mjaftueshme në fondin e investimeve për të përmbushur nivelin e ambicies për projekte të mëdha infrastrukturore. Në këtë sfond, Bullgaria po përfiton maksimalisht nga Nisma. Katër vjet më parë ky vend investoi 20 milionë euro në Fondin e Investimeve dhe arriti të tërheqë 200 milionë euro kapital në transport dhe energji. Kështu Bullgaria ka arritur të bëjë një punë të jashtëzakonshme në mbështetjen pikërisht të lidhjes së saj, zhvillimin e energjisë dhe transportit, tha më tej presidenti. Sipas Radev, Bullgaria ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e Iniciativës. Gjatë presidencës bullgare të Samitit të Sofjes në vitin 2021, presidenti Radev propozoi një aks tjetër të rëndësishëm të bashkëpunimit për të ardhmen, konkretisht bashkëpunimin në inovacion, shkencë dhe kërkim. Kjo ide u mbështet fuqishëm dhe u krijua Fondi i Inovacionit Three Seas. Ajo ka përparuar dhe tani po punon me sukses së bashku me Fondin Evropian të Investimeve. Në këtë mënyrë Bullgaria kontribuon në zhvillimin e konkurrencës dhe zhvillimin e qëndrueshëm të të gjithë rajonit, përmblodhi kreu i shtetit.

Iniciativa e Tri Deteve është një projekt politik i trembëdhjetë vendeve të BE-së të vendosura midis Detit Baltik, Adriatik dhe Detit të Zi, duke përfshirë Bullgarinë. Iniciativa përfshin gjithashtu Lituaninë, presidenti i së cilës Gitanas Nauseda po pret forumin aktual, Letonia, Estonia, Hungaria, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia, Austria, Kroacia, Sllovenia, Rumania dhe Greqia. Ukraina dhe Moldavia janë anëtarë të asociuar. Synimi i Iniciativës Tri Detet është të nxisë zhvillimin dhe konvergjencën më të shpejtë të rajonit duke rritur ndërlidhjen e shteteve anëtare në fushat e transportit, energjisë dhe digjitalizimit, veçanërisht përgjatë boshtit Veri-Jug, me qëllim të përmirësimit të BE-së. kohezioni dhe konsolidimi i partneritetit transatlantik BE-SHBA. /BTA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,260
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024