Lufta në Ukrainë, industria e Gjermanisë nuk do të shërohet plotësisht nga kriza
Biznes
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Industria e Gjermanisë nuk ka gjasa të rimëkëmbet plotësisht nga kriza e shkaktuar nga lufta në Ukrainë për shkak të çmimeve të larta të gazit natyror të lëngshëm të importuar, paralajmëroi kreu i kompanisë shumëkombëshe të energjisë RWE Markus Krebber. "Çmimet e gazit në Evropën kontinentale, dhe veçanërisht në Gjermani, janë strukturisht më të larta sot, sepse, në fund të fundit, ne jemi të varur nga importet e LNG", tha Krebber për Financial Times në një intervistë të botuar sot.

“Industria gjermane është në pozitë më të keqe”, përfundon kreu i RWE. “Do të rikuperohet pak, por mendoj se kemi një shkatërrim të konsiderueshëm strukturor të kërkesës në sektorët me intensitet energjie”, shton ai. Çmimet e gazit në Evropë janë ulur 90 për qind nga nivelet më të larta rekord në vitin 2022, por janë mbi mesataren e para krizës dhe pothuajse dy të tretat më të larta se në të njëjtën kohë në 2019, sipas të dhënave nga gjurmuesi i çmimeve të mallrave Argus. Kreu i RWE beson se ish-kancelarja Angela Merkel bëri një gabim në vitin 2011, duke marrë vendimin për mbylljen e termocentraleve bërthamore dhe duke kufizuar alternativën për importimin e gazit rus përmes tubacioneve.

“Kur e dini saktësisht se çfarë doni të mbyllni, duhet të filloni menjëherë të mendoni për teknologjinë e re”, theksoi ai. Kompanitë dhe investitorët po kontrollojnë situatën në vende të tjera që ofrojnë subvencione të favorshme dhe çmime më të ulëta të energjisë. Industria po i drejtohet SHBA-së për politika "koherente dhe gjithëpërfshirëse" që duhet të sigurojnë kthimin e prodhimit industrial, shpjegon Krebber. “E dëshiron edhe Evropa, por ende nuk ka masë reale”, përfundon ai. Kompanitë gjermane njoftuan një rekord prej 15.7 miliardë dollarësh në investime kapitale në projekte amerikane vitin e kaluar, afërsisht dy herë më shumë se në vitin 2022, sipas të dhënave nga filiali i FT, fDi Markets.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,847
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024