Italia uli vlerësimet e rritjes ekonomike
Biznes
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria e Italisë ka ulur vlerësimet e saj të rritjes ekonomike për 2024 dhe 2025 për shkak të një "kuadri të ndërlikuar ndërkombëtar dhe gjeopolitik", tha ministri i Ekonomisë. Bruto prodhimi vendor i Italisë do të rritet me një për qind këtë vit, tha Ministria e Financave në një raport mbi ekonominë dhe financat. Në shtator, ata parashikuan se do të rritej me 1.2 për qind. Vlerësimi i ri është ende dukshëm më i lartë se konsensusi i shumicës së instituteve të pavarura, sipas të cilit aktiviteti duhet të rritet me rreth 0.7 për qind. Në vitin 2025, qeveria tani po parashikon një rritje të bruto prodhimi vendor prej 1.2 për qind, e cila është gjithashtu 0.2 pikë përqindjeje më e dobët se sa pritej vjeshtën e kaluar.

Kur bëheshin vlerësimet, u mor parasysh "korniza e ndërlikuar ndërkombëtare dhe gjeopolitike", u tha gazetarëve Ministri i Ekonomisë Giancarlo Giorgetti, duke iu referuar konflikteve në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme. Deficiti buxhetor do të bjerë në 4.3 për qind këtë vit, konfirmoi qeveria parashikimin e vjeshtës së kaluar, nga 7.2 për qind në vitin 2023, kur e kaloi shumë nivelin e synuar për shkak të programeve të shtrenjta stimuluese për rinovimin e pronave të banimit. Në katër vjetët e fundit, stimujt i kanë kushtuar thesarit të shtetit rreth 219 miliardë euro, tha ministri i Ekonomisë. 'Superbonusi', më bujari mes tyre, u mundësoi pronarëve të pronave një zbritje tatimore deri në 110 për qind të kostove të punimeve të ndërtimit që duhet të reduktojnë konsumin e energjisë. Në vitin 2025, deficiti buxhetor duhet të bjerë në 3.7 për qind dhe të jetë pak më i lartë se sa pritej Ministria e Financave deri më tani, dhe të bjerë në tre për qind në vitin 2026.

Sipas vlerësimeve të reja të qeverisë, borxhi publik italian i shprehur si pjesë e bruto prodhimit vendor duhet të rritet deri në vitin 2027 për shkak të, siç shprehet Giorgetti, "ndikimi shkatërrues" i Superbonusit. Këtë vit ai duhet të arrijë në 137,8 për qind të bruto prodhimit vendor dhe të rritet në 138,9 për qind në vitin 2025. Në vitin 2026 do të jetë 139,8 për qind, vlerëson qeveria. Qeveria ka stimuj të kufizuar brenda Superbonusit dhe qytetarët tashmë kanë të drejtë vetëm për kostot e punimeve të ndërtimit të përfunduara si zbritje tatimore. Për të frenuar trendin rritës, ministri planifikon të marrë rreth 20 miliardë euro deri në fund të vitit 2026 nga shitja e aseteve, që korrespondon me rreth një për qind të bruto prodhimit vendor.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024