Inflacioni shënon rritje në Portugali
Biznes
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Norma e inflacionit nga viti në vit në Portugali qëndroi në 2.3% në mars, 0.2 pikë përqindjeje më e lartë se në shkurt, konfirmoi të mërkurën Statistikat e Portugalisë (INE). I rrumbullakosur në një shifër dhjetore, norma e ndryshimit në Indeksin e Çmimeve të Konsumit (CPI) i publikuar sot nga INE konfirmon vlerën e vlerësimit të shpejtë të publikuar më 28 mars. Treguesi bazë i inflacionit (indeksi total pa ushqimet e papërpunuara dhe produktet energjetike) shënoi një ndryshim nga viti në vit prej 2.5%, 0.4 pikë më lart. Në muajin mars, ndryshimi i indeksit për produktet energjetike u rrit në 4.8% (4.3% në muajin paraardhës), ndërsa indeksi i produkteve ushqimore të papërpunuara ra në -0.5% (0.8% në muajin paraardhës), "pjesërisht si rezultat të efektit bazë të lidhur me rritjen e çmimit të regjistruar në mars 2023 (ndryshim mujor prej 1.5%)”.

Në terma mujorë, CPI u rrit me 2% në mars (zero në muajin e mëparshëm dhe 1,7% në mars 2023). Duke përjashtuar produktet ushqimore dhe energjetike të papërpunuara, ndryshimi në IÇK ishte 2.4% (zero në muajin e mëparshëm dhe 2% në mars 2023). Sa i përket ndryshimit mesatar gjatë 12 muajve të fundit, ai ra në 2.9% (3.3% në shkurt), dhe duke përjashtuar ushqimet e papërpunuara dhe produktet energjetike nga IÇK, norma mesatare e ndryshimit ishte 3.9% (4.2% në muajin paraardhës). Indeksi Portugez i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (HICP) regjistroi një ndryshim nga viti në vit prej 2.6%, 0.3 pikë përqindjeje më i lartë se muaji i kaluar dhe 0.2 pikë përqindjeje më i lartë se vlerësimi i Eurostat për zonën e euros (në shkurt, norma në Portugali ishte 0.3 pikë përqindjeje më e ulët se në zonën e euros). Duke përjashtuar ushqimin dhe energjinë e papërpunuar, IHÇK në Portugali arriti një ndryshim nga viti në vit prej 2.8% në mars (2.4% në shkurt), më i ulët se norma korresponduese për zonën e euros (vlerësuar në 3.1%). Në mars, IHÇK regjistroi një ndryshim mujor prej 2.3% (0.2% në muajin paraardhës dhe 2.0% në mars 2023) dhe një ndryshim mesatar gjatë 12 muajve të fundit prej 3.8% (4.3% në muajin paraardhës).

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,843
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024