Mustafa: Qeveria Kurti ka degraduar ekonominë e Kosovës
Intervista
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Situata ekonomike gjatë qeverisjes së kryeministrit Albin Kurti, ka shënuar ngecje dhe degradim, duke shkaktuar rritje të varfërisë, papunësisë dhe largim të investitorëve.

Kështu thotë koordinatori në Departamentin për Ekonomi në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), Arben Mustafa në një intervistë për KosovaPress, derisa potencon se gjatë tri viteve të fundit, ka pasur varfërim të të gjitha shtresave të qytetarëve, për shkak të rritjes së çmimeve të produkteve bazike dhe faktorëve të tjerë që quan në këtë gjendje.

Mustafa e quan të dështuar udhëheqjen e ekonomisë nga partia në pushtet, për çka thotë se niveli i investimeve kapitale për vitin 2023, është i ngjashëm me atë të vitin 2012, kur Kosova ka pasur vetëm gjysmën e buxhetit që e ka sot.

Për këtë dështim dhe shumë të tjera të vlerësuara nga PDK-ja, këta të fundit po kërkojnë që të mbahen zgjedhjet e parakohshme në qershor të këtij viti, derisa kanë propozuar kryetarin e Mitrovicës, Bedri Hamza, kandidat për kryeministër.

Mustafa vlerëson se rritja e deficitit tregtar është një dështim tjetër i kësaj qeverie, derisa potencon se të hyrat në vendin tonë po shpenzohen për të blerë mallra që vijnë nga jashtë.

Po ashtu, ai thekson se gjendja ekonomike në Kosovë aktualisht është e pa sigurt, për çka përmend sektorin privat për mosmbështetje nga shteti, përveç atyre të favorizuara.  

Largimi i investitorëve po konsiderohet si një ndër faktorët e rëndësishëm që po ndikojnë në përkeqësimin e ekonomisë në vend.

Nivelin e investimeve kapitale për vitin 2023, Mustafa e krahason me atë të vitit 2012, kur Kosova, sipas tij, kishte gjysmën e buxhetit që e sot.

Sipas Mustafës, investimet kapitale që janë kategoria më e rëndësishme e shpenzimeve publike për të krijuar mirëqenie dhe zhvillim ekonomik, gjatë kësaj qeverie nuk kanë pasur prioritet.

Ndër të tjera, koordinatori në Departamentin për Ekonomi në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), Arben Mustafa potencon se çmimet e produkteve po shënojnë rritje në vazhdimësi, duke u vështirësuar jetën qytetarëve.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
375
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024