Danimarka ndihmon me 6 milionë dollar Ukrainën për të rivendosur sektorin energjetik
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Danimarka ka njoftuar ndarjen e mbi 5.8 milionë dollarë për të rivendosur sistemet energjetike të Ukrainës të dëmtuara nga sulmet masive të Rusisë në infrastrukturën e Ukrainës.

Kështu thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme daneze, transmeton Ukrinform

“Javët e fundit, Rusia ka shtuar sulmet e saj të synuara dhe ne kemi parë shkatërrim të gjerë kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës. Danimarka ofron mbi 5.8 milionë dollarë si një kontribut për rindërtimin e nevojshëm në mënyrë që Ukraina të ruajë furnizimin e saj me energji”, tha Dan Jørgensen, Ministër për Bashkëpunimin Zhvillimor dhe Politikën Globale të Klimës.

Me kontributin e ri, Danimarka po ndihmon për të siguruar furnizimin me energji – dhe me këtë, ukrainasit kanë akses në ujë dhe ngrohje – dimrin e ardhshëm. Paratë vijnë nga fondi civil në fondin e Ukrainës të qeverisë daneze.

Sipas Ministrit të Energjisë së Ukrainës, German Galushchenko, nevojat aktuale të sektorit energjetik të Ukrainës u diskutuan në një takim me Ministrin për Klimën, Energjinë dhe Shërbimet Komunale të Danimarkës Lars Aagaard.

Galushchenko e informoi kolegun e tij për situatën aktuale në sektorin energjetik të Ukrainës dhe pasojat e sulmeve të fundit të armikut dhe falënderoi palën daneze për ndihmën e saj në sektorin energjetik të Ukrainës. Ai vuri në dukje se Danimarka ishte donatori i parë për Fondin e Mbështetjes së Energjisë së Ukrainës. Në total, vendi ka kontribuar me rreth 11 milionë euro në Fond gjatë dy viteve të fundit.

"Ne vlerësojmë lidershipin e Danimarkës dhe shembullin që ata dhanë, i cili që atëherë është ndjekur nga vende të tjera. Fondi tani është një mekanizëm efektiv për mbështetjen e sektorit të energjisë duke blerë pajisje për restaurim dhe riparime, duke forcuar kështu qëndrueshmërinë e sistemit tonë energjetik." tha ai.

Në takim, ministrat diskutuan nevojat aktuale të sektorit energjetik të Ukrainës dhe masat për të siguruar funksionimin e qëndrueshëm të sistemit energjetik të Ukrainës gjatë sezonit të ardhshëm të ngrohjes.

Siç raporton Ukrinform, më 23 shkurt, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe kryeministrja e Danimarkës Mette Frederiksen nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunimin e sigurisë.

Më 12 mars, qeveria daneze njoftoi një paketë ndihme ushtarake me vlerë rreth 337 milionë dollarë për Ukrainën.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024