Dhjetëra-mijëra njerëz protestojnë në rrugët e Budapestit kundër Orban
Bota
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Dhjetëra-mijëra njerëz protestuan sot kundër qeverisë së Viktor Orban në Budapest, të udhëhequr nga një avokat që dikur ishte afër qeverisë dhe së fundmi filloi një lëvizje politike kundër sundimit të Orban. Protestuesit erdhën në parlament në një mot jashtëzakonisht të ngrohtë pranveror, dhe disa prej tyre thërrisnin "Nuk kemi frikë" dhe "Orban, jep dorëheqjen." Shumë prej tyre mbanin ngjyrat kombëtare të kuqe-bardhe-jeshile ose mbanin flamurin kombëtar, simbole që partia e Orbanit i ka përdorur si të sajat për dy dekadat e fundit. "Këto janë ngjyrat kombëtare të Hungarisë, jo ngjyrat e qeverisë," tha 24-vjeçarja Lejla, e cila udhëtoi për në Budapest nga Sopron, një qytet në kufi me Austrinë.

Protesta u drejtua nga Peter Magyar (43), ish-bashkëshorti i ministres së Drejtësisë së Orban, Judit Varga, i cili planifikon të krijojë partinë e tij. Tre protestues thanë se ishin të tërhequr nga Magyar sepse ai ishte i afërt me qeverinë e Orbanit dhe kishte njohuri të brendshme se si funksionon. "Ne e dinim se kishte korrupsion, por ai e thotë atë si i brendshëm dhe ai na e konfirmoi atë," tha Zsuzsanna Szigeti, një punonjëse shëndetësore 46-vjeçare, duke mbajtur një flamur hungarez. Ajo tha se ishte e shqetësuar për sistemin arsimor dhe shëndetësor dhe korrupsionin. “Besoj se do të ketë ndryshime”, tha ajo.

Magyar u bë i famshëm në shkurt kur bëri deklarata nxitëse për punën e brendshme të qeverisë. Ai akuzoi Antal Rogan, kreun e zyrës së kryeministrit, për drejtimin e një makinerie të centralizuar propagandistike. Ai publikoi edhe një incizim të një bisede me ish-bashkëshorten e tij, ku Varga përshkruan me detaje përpjekjen e një bashkëpunëtori të lartë të kreut të zyrës së Orban për t'u përfshirë në çështjen e ryshfetit. Tashmë prokurorët po hetojnë akuzat në video. Hetimi po zhvillohet në një moment politikisht të ndjeshëm për Orbanin përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor dhe pas skandalit të shkurtit me faljen e një të dënuari për abuzim seksual të fëmijëve, që çoi në dorëheqjen e ish-presidentit dhe Varga. Sipas sondazhit Mediana, i publikuar nga e përjavshmja HVG në mes të marsit, 68 për qind e votuesve kishin dëgjuar se Magyar kishte hyrë në arenën politike dhe 13 për qind e tyre ndoshta do të mbështesnin partinë e tij.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024