Stërgjyshi 111-vjeçar është burri më i vjetër i gjallë në botë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një stërgjysh nga Merseyside është bërë njeriu më i vjetër i gjallë në botë. John Tinniswood, 111-vjeç e 223 ditë, e shton jetëgjatësinë me peshk dhe patate çdo të premte, dhe duke ecur rregullisht sikur të ishte i ri. Tinniswood, i cili tani jeton në një shtëpi kujdesi në Southport, këshillon "ushtrimin e mendjes" dhe "moderimin". Mbajtësi i mëparshëm i titullit, Juan Vicente Pérez Mora nga Venezuela, vdiq të martën në moshën 114-vjeçare.

Tinniswood, një tifoz i Liverpool, u lind në qytet më 26 gusht 1912 dhe kujtohet se qëndronte në tarraca duke ndjekur Billy Liddell dhe Dixie Dean të Evertonit. Ai u takua me gruan e tij, Blodwen, gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u martuan në vitin 1942. Çifti ishte i martuar për 44 vjet derisa Blodwen vdiq në 1986. Vajza e tyre, Susan, u lind në vitin 1943. Ai punoi për disa kompani të njohura botërore derisa doli në pension në 1972. Ai tha se kujtesa e tij më e hershme ishte dita e tij e parë në shkollë në Lawrence Road dhe më vonë në Holt Secondary School, e njohur tani si Childwall Comprehensive School.

Ai tha se nuk kishte një dietë të veçantë, por vazhdon të shijojë ushqimin e tij të preferuar, peshkun dhe patatet e skuqura. Ai rekomandoi gjithashtu që "të mos e teproni kurrë sistemin tuaj" për një jetë të shëndetshme dhe të shkoni mirë me njerëzit. "Ne jemi të gjithë njerëz të ndryshëm. Varet nga ne që të bëjmë që ndryshimi të funksionojë, përndryshe gjithçka dështon,” tha ai. Tinniswood iu dorëzua certifikata e rekordeve botërore Guinness më 4 prill. Gruaja më e vjetër në botë dhe personi më i vjetër i gjallë në përgjithësi, është Maria Branyas Morera e Spanjës, e cila së fundmi festoi datëlindjen e saj të 117-të. Provat për njeriun më të vjetër që jeton u ekzaminuan nga Konsulenti i Lartë i Rekordeve Botërore Guinness për Gerontologjinë, Robert Young dhe Grupi i Kërkimeve Gerontologjike. /BBC

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024