Kurt Cobain: Çfarë mund kishte qenë sot nëse do të ishte gjallë?
Lajme
Lexohet për: 6 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Nëse ylli legjendar i muzikës rock Kurt Cobain, i cili vdiq 30 vjet më parë, do të ishte gjallë sot, do të ishte 57-vjeç. Karakteristikat e tij të nënvlerësuara japin disa të dhëna se çfarë mund të kishte qenë. Kur artistët bëhen të famshëm shpejt, cili është skenari për aktin e dytë? Me Cobain, s’do ta dimë kurrë, por ai la pas disa të dhëna. Ajo që është më frymëzuese për Cobain është se sa shumë arriti dhe sa shpejt zgjeroi horizontet e tij artistike në një kohë kaq të shkurtër. A do të kishte vazhduar shqetësimi i tij krijues? Nëse Cobain do të ishte gjallë sot, me kë do të punonte dhe si do të përshtatej në peizazhin muzikor dhe kulturor? Cobain ishte i armatosur mirë për t'u marrë me çdo gjë që i dilte, pjesërisht për shkak të disa tipareve veçanërisht të nënvlerësuara - përshtatshmërisë dhe humorit.

Historianët dhe gazetarët e kulturës priren të përqendrohen te Cobain si dembeli i dëshpëruar, mishërimi i një brezi që kishte humbur rrugën. Kjo u bën dëm të gjithëve, sepse e redukton Cobain në një statujë. Dikush pyet veten se çfarë do të kishte menduar Cobain për statujën prej betoni të tij të zbuluar në vendlindjen e tij në Aberdeen, Uashington në 2014. Në 20-vjetorin e vdekjes së tij, ajo e kapi Cobain si një klishe, me xhinse të grisura. Mungojnë nga shumë lavdërimet e "St Kurt" që është bërë një industri vilash gjatë tri dekadave të fundit, nocioni se Cobain në të vërtetë kishte një zgjuarsi të keqe, megjithëse të errët. Është aty në këngë, tekste të prera dhe përballje befasuese, duke treguar se ai jo vetëm vlerësonte absurditetin e famës dhe suksesit të tij të jashtëzakonshëm, por edhe se ishte bashkëpunëtor në të.

Dikur ai këndoi: "Angazhimi i adoleshencës është paguar mirë/Tani jam i mërzitur dhe i vjetër". Kjo mund të tingëllojë si cinike dhe dëshpëruese, por tregon gjithashtu se Cobain mund të qeshte me veten. Pothuajse asgjë që ai bëri nuk ishte veçanërisht transparente. Ajo që e bëri interesant si artist – kompleksiteti, kontradiktat, shtresat e interpretimit nga mënyra se si i lidhte fjalët së bashku – ishte gjithashtu ajo që e dalloi si qenie njerëzore. Cobain mund të ketë qenë ylli më i ndërlikuar i rock-ut që nga Bob Dylan, një artist i zakonshëm që e ktheu padepërtueshmërinë në një formë arti. Kjo sugjeron se ai nuk donte të fiksohej dhe dyshoj se kishte ndërmend ta kthente Nirvana-n në një makinë parash të përjetshme, si The Rolling Stones.

Me gjithë të metat, statuja e Aberdeen-it sugjeron se çfarë mund të kishte qenë, po të kishte jetuar Cobain. Ajo e përshkruan atë të ulur në një stol bari me atë që duket të jetë një kitarë në formë të ngjashme me modelin akustik/elektrik Martin që ai përdori gjatë performancës klasike të Nirvana-s në MTV Unplugged në 1993. Deri në nëntor 1993, vetëm pak muaj para vdekjes së tij, Cobain do të fliste i emocionuar për lëvizjen e radhës. Ai donte instrumente akustike dhe aranzhime  për albumin e ardhshëm, diçka që do ta zhyste më thellë në hijet introspektive dhe bukurinë nëntokësore të një Nick Drake ose një Skip Spence (bashkëthemelues i Moby Grape) sesa në furinë e tokës së djegur të In Utero këngë si Milk It ose Rape Me. Qasja e përcaktuar nga MTV Unplugged në Nju Jork ishte një mënyrë e mundshme përpara.

Në atë album, Cobain gjeti frymëzim të ri duke gërmuar në muzikën e heronjve dhe frymëzimeve të tij: Leadbelly, The Meat Puppets, David Bowie dhe The Vaselines. Ai i reduktoi këngët në gjërat më të thjeshta: zë, kitarë, pak bas, bateri të krehura. Në Penny Royal Tea, ishte vetëm ai dhe kitara e tij. "A po e bëj këtë apo jo?" Bateristi i Nirvana-s, Dave Grohl e pyeti përpara se të fillonte kënga, por Cobain e largoi me dorë. Ai nuk ishte gati të kufizohej vetëm në një zhanër muzikor të luajtur me të njëjtët bashkëpunëtorë.

Vetëm muaj më parë, Cobain dukej i pasigurt, duke marrë në pyetje veten e tij në albumin e fundit në studio të Nirvana-s, In Utero: "Çfarë tjetër duhet të jem?... Çfarë tjetër mund të them?... Çfarë tjetër duhet të shkruaj?" MTV Unplugged dha disa përgjigje, një mënyrë për të qëndruar një hap përpara mërzisë dhe parëndësisë. Michael Stipe i REM ka thënë se ai dhe Cobain po flisnin për bashkëpunim në javët para vdekjes së këngëtarit.

Dhe tani, është shumë e mundur të imagjinohet Cobain jo (si disa nga homologët e tij) si pronar i një akti trashëgimie - "Nirvana, turneu i 35-vjetorit!" – por si një vagabond muzikor, duke kërcyer e dalë nga projekte të ndryshme, ashtu siç bëri bashkëmoshatari i tij i vjetër në Seattle, Mark Lanegan (i Screaming Trees). Ai nuk do të ishte më në qendër të kulturës, por ai nuk do të ishte as një akt nostalgjie.

Cobain nuk u ndje kurrë plotësisht rehat si në qendër të vëmendjes; ai dikur tha se e kishte lakmuar famën e John Lennon, por donte edhe anonimitetin e Ringo Starr. Ai ndoshta nuk do të ishte më një personazh i famshëm, sepse ai kurrë nuk dëshironte atë nivel të vazhdueshëm të vëmendjes së medias. Por puna do ta mbante të rëndësishëm sepse do të ishte mjaft i shqetësuar dhe kureshtar për të vazhduar eksplorimin. "Çfarë tjetër duhet të jem?" do të ishte një pyetje e vazhdueshme me një përgjigje të re çdo vit.

Me kë mund të bashkëpunojë sot? Artistët me një dhunti për marrjen e rrezikut muzikor dhe humor prerës do t'i kishin tërhequr atij: Josh Homme nga Queens of the Stone Age, The Julie Ruin dhe Kathleen Hanna e Le Tigre, Jack White. Nëse Cobain do të shfaqej është një çështje tjetër. Në vend të kësaj, ai mund të kishte ikur në turne me heronjtë e tij të viteve '80, old-timers punk-metal The Melvins, si udhëtar i tyre i parë milioner. /BBC

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
139
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024