Tërmeti trondit verilindjen e SHBA me dridhje që u ndien në Uashington
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një tërmet tronditi ndërtesat nëpër pjesë të verilindjes të së premtes në mëngjes, sipas të dhënave nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së, me raporte të lëkundjeve të ndjera nga Uashingtoni, në qytetin e Nju Jorkut në New England. Departamenti i Policisë së Nju Jorkut tha se nuk raportohet për dëme apo lëndime. Departamenti i Zjarrfikësve të Nju Jorkut tha se tërmeti goditi rreth orës 10:30 të mëngjesit, me departamentin që mori raporte për lëkundje të ndërtesave. “Ne po i përgjigjemi thirrjeve dhe po vlerësojmë stabilitetin strukturor”, tha departamenti në një deklaratë. “Nuk ka incidente të mëdha në këtë moment.”

Në disa pjesë të qytetit të Nju Jorkut, banorët e befasuar të banesave dhe shtëpive të rreshtuara u derdhën në trotuaret përpara ndërtesave të tyre në minutat pas ndalimit të lëkundjeve. “Gjithçka filloi të vibronte dhe më pas ndjeva që ndërtesa të dridhej”, tha David Rodriguez, një banor në Hoboken, Nju Xhersi. “Mendova se ishte një kamion i madh jashtë derisa gjithçka filloi të lëkundet. Por kishte atë tingullin e diçka që lëkundet nga njëra anë në tjetrën.” Llogaria X për Empire State Building postoi: "Unë jam mirë". Shumë kohë pasi tërmeti u qetësua, banorët u tronditën sërish nga alarmet e forta të urgjencës në telefonat e tyre celularë.  Lëkundjet e lehta nuk kanë gjasa të shkaktojnë dëme, sipas të dhënave fillestare nga USGS. Raportet fillestare treguan një tërmet me magnitudë 4.8, por ai u rishikua në 4.7 përpara se të rregullohej përsëri në 4.8. Kjo mund të ndryshojë përsëri pasi të rishikohen më shumë të dhëna.

Epiqendra ishte vetëm në verilindje të Lebanonit, Nju Xhersi, më pak se 50 milje në perëndim të qytetit të Nju Jorkut, sipas USGS. Tërmeti i lehtë ishte i cekët, pak nën sipërfaqe në 5 km thellësi, gjë që e bëri më të lehtë për banorët e zonave të prekura të ndjenin lëkundjet. Raportet fillestare tregojnë se lëkundjet janë ndjerë gjerësisht në New York City, Filadelfia dhe Uashington. Fluturimet për në aeroportet e Nju Jorkut Kennedy, Filadelfia, Baltimore dhe Newark janë duke u mbajtur, sipas Administratës Federale të Aviacionit. Kulla e kontrollit të trafikut ajror në aeroportin Newark Liberty është duke u evakuuar, tha një kontrollues në një transmetim radio pas tërmetit, që do të thotë se fluturimet po mbaheshin ndërsa kontrollorët u zhvendosën në një vendndodhje alternative. "Askush nuk do të shkojë askund për momentin," tha një kontrollues mbi frekuencën e radios. Pistat ishin në proces inspektimi për dëmtime. Menjëherë pas tërmetit, kontrollorët në LaGuardia ishin ende duke pastruar fluturimet për nisje atje. /CNN

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024