Dalin detaje të reja pas kolapsit të papritur të futbollistes së Arsenalit
Sport
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Skuadra angleze e femrave Arsenal ka konfirmuar se "asnjë shkak i dukshëm kardiak" nuk është gjetur pas kolapsit të Frida Maanum (24) gjatë finales së Kupës së Ligës së Femrave të dielën. Futbollistja u rrëzua gjatë pushimeve të pjesës së dytë të ndeshjes kundër Chelseat. Lojtaret e Arsenalit dhe menaxheri i tyre, Jonas Eidevall, sinjalizuan shpejt për stafin mjekësor kur panë se reprezentuesja norvegjeze ra në tokë, me shoqet e saj Stina Blackstenius dhe Katie McCabe që nxituan drejt saj.

Të dy grupet e lojtareve mbetën në fushë ndërsa Maanum merrte oksigjen përmes një maske përpara se të dërgohej në tunelin në Molineux. Qe atëherë, Maanum ka qenë në një gjendje të qëndrueshme. Në një deklaratë në faqen e internetit të klubit thuhej: “Pas incidentit gjatë finales së Kupës së Ligës të dielën, që rezultoi në zëvendësimin e Maanum në fund të kohës normale, ajo i është nënshtruar testimeve dhe mbështetjes së gjerë nga ekipi ynë mjekësor në Arsenal.

“Rezultatet e testit janë shqyrtuar nga dy kardiologë kryesorë dhe nuk ka shkaqe të dukshme kardiake të gjetura nga këto hetime të plota deri më tani. Frida ka pasur më pas një pajisje monitorimi për të regjistruar funksionin e saj të zemrës dhe tani do t'i nënshtrohet një kthimi progresiv në protokollin e stërvitjes. Pasi Frida të jetë monitoruar për një periudhë të plotë njëjavore, stërvitjet e saj normale do të rishikohen dhe monitorohen nga afër, përpara se të merret një vendim për rikthimin e saj në lojë”. Arsenali tha se norvegjezja nuk do t'i bashkohet kombëtares së saj përpara ndeshjes kualifikuese të Kampionatit Evropian me Finlandën të premten.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024